Aktualności

Czerwcowe imprezy plenerowe w Parku Krajobrazowym „Mierzeja Wiślana” grafika
2018-07-11

Czerwcowe imprezy plenerowe w Parku Krajobrazowym „Mierzeja Wiślana”

Wraz z nastaniem czerwca rozpoczął się sezon na imprezy plenerowe. Otworzyliśmy go naszym Rajdem Pieszym, a następnie gościliśmy na pięciu wydarzeniach regionalnych  z okazji Dni Dziecka, Dni Rybaka oraz Festynie Rodzinnym.

 

Zapraszamy do udziału w akcji "Zamień nawłocie na malwy przy płocie" grafika
2018-07-11

Zapraszamy do udziału w akcji "Zamień nawłocie na malwy przy płocie"

Po raz kolejny zapraszamy Państwa do udziału w akcji „Zamień nawłocie na malwy przy płocie”, która polega na walce z inwazyjnymi gatunkami roślin uprawianymi w ogrodach.

„Park Steffensów - historia, teraźniejszość, widoki na przyszłość” grafika
2018-07-09

„Park Steffensów - historia, teraźniejszość, widoki na przyszłość”

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie miłosników ekologii! Spacer pod tytułem  „Park Steffensów - historia, teraźniejszość, widoki na przyszłość” poprowadzi Anna Golędzinowska. Do zobaczenia 19 lipca o godz. 16.00!

 

IV warsztaty siedliskowe 2018’ w Kaszubskim Parku Krajobrazowym grafika
2018-07-09

IV warsztaty siedliskowe 2018’ w Kaszubskim Parku Krajobrazowym

W dniach 26-28 czerwca Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych zorganizował warsztaty siedliskowe dla swoich pracowników. Tegoroczna edycja poświęcona została przede wszystkim zagadnieniom wynikającym z naszego partnerstwa w projekcie pn. „Flora Pomeranica Orientalis” (link do strony: http://florapomorient.pl/ ) zainicjowanym przez Katedrę Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas warsztatów wybraliśmy się do rezerwatów przyrody (Staniszewskie Zdroje, Staniszewskie Błoto), gdzie zaobserwowaliśmy ginące gatunki roślin w ich naturalnych siedliskach. Dowiedzieliśmy się też szczegółowo, jak utworzyć użytek ekologiczny i dokonaliśmy wspólnymi siłami kompleksowej inwentaryzacji przyrodniczej (faunistycznej, florystycznej i mikologicznej) projektowanego w KPK użytku ekologicznego w Brodnicy Górnej (torfowisko wysokie i przejściowe z eutroficznym okrajkiem). Głównym prowadzącym warsztaty był Sebastian Nowakowski z Oddziału PZPK w Stegnie.

 

O nawałnicy zapomnieć pora, czyli krajobraz okiem seniora grafika
2018-07-03

O nawałnicy zapomnieć pora, czyli krajobraz okiem seniora

Projekt przeznaczony jest dla mieszkańców gminy Chojnice i ma na celu zwróceniu uwagi na potrzebę harmonijnego kształtowania krajobrazu. W tym celu w ramach projektu realizowany jest cykl kilku spotkań, podczas których uczestnicy dowiadują się jak projektować, zakładać i kształtować zieleń w swoim najbliższym otoczeniu.

„Pomorska woda, przyroda i przygoda” to tytuł pierwszego Jarmarku Gryfitów. grafika
2018-07-02

„Pomorska woda, przyroda i przygoda” to tytuł pierwszego Jarmarku Gryfitów.

Gospodarzami Jarmarku organizowanego przez Muzeum Pomorza  Środkowego w Słupsku byli Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, Koło Przewodników PTTK oraz Wodociągi Słupsk. Zaproszenie do udziału przyjął także Zielony Punkt  prowadzony w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku.

 

Wiosenne warsztaty terenowe w KPK grafika
2018-06-26

Wiosenne warsztaty terenowe w KPK

Warsztaty terenowe pt. „Pomagamy pszczołom” organizowane przez Kaszubski Park Krajobrazowy dobiegły końca. W tym roku dzieci wraz z nauczycielami brały udział w grze terenowej na terenie Leśnictwa Sierakowice. Zajęcia przeprowadzili pracownicy KPK i Nadleśnictwa Kartuzy.

 

Wakacyjny konkurs fotograficzny 2018 grafika
2018-06-25

Wakacyjny konkurs fotograficzny 2018

 

 Z okazji 40-lecia Nadmorskiego Parku Krajobrazowego Błękitna Szkoła we Władysławowie 
serdecznie zaprasza do udziału w wakacyjnym konkursie fotograficznym:
„Pozdrowienia z Nadmorskiego Parku Krajobrazowego”

Konkurs na komiks pt. „Ratujemy pszczoły”  rozstrzygnięty! grafika
2018-06-20

Konkurs na komiks pt. „Ratujemy pszczoły” rozstrzygnięty!

Kaszubski Park Krajobrazowy ogłosił w kwietniu  konkurs dla uczniów szkół podstawowych na komiks pt. „Ratujemy pszczoły”. Nadesłano ponad 100 prac, z których wybór tych najlepszych był bardzo trudny.

 

Monitoring gągoła w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym grafika
2018-06-20

Monitoring gągoła w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym


Już piąty rok z rzędu w okresie IV-VI roku pracownicy Parku przeprowadziIi inwentaryzację populacji lęgowej gągoła na obszarze Parku. Prace przeprowadzono stosując metodykę zalecaną w publikacji „Monitoring ptaków lęgowych. Poradnik metodyczny dotyczący gatunków chronionych Dyrektywą Ptasią”, wydanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Wycieczka rowerowa z okazji 35-lecia WPK grafika
2018-06-19

Wycieczka rowerowa z okazji 35-lecia WPK

W dniu 15 czerwca 2018 roku Wdzydzki Park Krajobrazowy obchodził 35-lecie powstania.  Został utworzony na podstawie Uchwały nr XIX/83/83 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku.

 

VIII Rajd ekoturystyczny za nami! grafika
2018-06-18

VIII Rajd ekoturystyczny za nami!

Kolejna edycja rajdu ekoturystycznego poświęcona była różnorodności biologicznej i odbyła się w sobotę 9 czerwca 2018 r. 

Relacja z ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski" grafika
2018-06-18

Relacja z ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski"

W dniach od 4 do 8 czerwca, uczniowie z SP w Silnie: Sara Lewandowska, Monika Sypniowska, Kinga Lemanczyk i Łukasz Szmagliński reprezentowali województwo pomorskie w etapie ogólnopolskim konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.

„Pozdrowienia znad Słupi ” to tytuł zakończonego konkursu plastyczno-literackiego. grafika
2018-06-15

„Pozdrowienia znad Słupi ” to tytuł zakończonego konkursu plastyczno-literackiego.

  VII edycja konkursu  „Na mapie świata jest takie miejsce” przebiegała pod hasłem „Pozdrowienia znad Słupi”. Organizatorami konkursu byli: PZPK Oddział PK „Dolina Słupi”, Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 7 oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.