Aktualności

Światowy Dzień Ziemi pod hasłem „W kierunku natury” grafika
2017-04-26

Światowy Dzień Ziemi pod hasłem „W kierunku natury”

W dniu 24 kwietnia pracownicy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i Zielonej Szkoły w Schodnie uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Ziemi pod hasłem "W kierunku natury".

 

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych – Kuźnica 2017 grafika
2017-04-25

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych – Kuźnica 2017

Zapraszamy do udziału w Światowym Dniu Ptaków Wędrownych! Święto to jest coroczną kampanią uświadamiającą potrzebę ochrony ptaków wędrownych i ich siedlisk. Z tej okazji ludzie na całym świecie organizują imprezy publiczne, aby popularyzować wiedzę na temat ptasich migracji oraz potrzebę ich ochrony. Od 2014 roku Fundacja Akcja Bałtycka wraz z Nadmorskim Parkiem Krajobrazowym zapraszają na obchody tego święta organizując Piknik Naukowy, który w tym roku odbędzie się w dniach 6-7 maja, tradycyjnie na plaży w Kużnicy przy wejściu nr 29.

„Fauna i jej ochrona w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym” - rozstrzygnięcie konkursu grafika
2017-04-25

„Fauna i jej ochrona w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym” - rozstrzygnięcie konkursu

20 kwietnia odbył się finał konkursu wiedzy pod tytułem „Fauna i jej ochrona w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym”. Organizatorami konkursu był Park oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 8 im. Jana Matejki w Sopocie.

W konkursie wzięło 20 uczestników z 8 placówek dydaktycznych Trójmiasta (szkół podstawowych i I klas gimnazjów).

 

Dzień Ziemi z Błękitną Szkołą grafika
2017-04-25

Dzień Ziemi z Błękitną Szkołą

Propagowanie idei ochrony przyrody oraz postaw proekologicznych to główny cel obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi.  Wychodząc naprzeciw powyższemu postulatowi Błękitna Szkoła we Władysławowie każdej wiosny włącza się w organizację tego wydarzenia.
Ochrona dziuplaków w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym grafika
2017-04-24

Ochrona dziuplaków w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W 2016 roku wśród skontrolowanych budek lęgowych (37) zasiedlonych przez ptaki zostało 28 sztuk. Trzy z nich zostały wykorzystane dwukrotnie w sezonie lęgowym i to przez różne gatunki ptaków.

W dwóch budkach gniazdowały gągoły, w 22 – sikory (bogatki lub modraszki), w trzech budkach lęgi odbyły kowaliki, w dwóch – pliszki górskie. Dwie budki wykorzystywane były jako noclegowisko przez ptaki, w tym przez dzięcioły duże.

 

Garażówka – skarby z lamusa i nie tylko grafika
2017-04-24

Garażówka – skarby z lamusa i nie tylko

Odbywająca się po raz IV Kobylnicka Garażówka  zgromadziła kilkaset osób zarówno wystawiających jak i kupujących. Pomysł Kobylnickiej Straży Gminnej spotkał się z dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców gminy. Oprócz stoisk wyprzedażowych organizatorzy zapewnili atrakcje w postaci występów artystycznych i stoisk edukacyjnych przygotowanych m in. przez PK „Dolina Słupi”. Ta edycja garażówki przebiegała pod hasłem ochrony zwierząt stąd wśród stoisk znalazło się także Schronisko dla Zwierząt ze Słupska oraz Ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt, który 1 maja 2017 roku oficjalnie rozpocznie działalność w Kobylnicy.

 

„Eko-zabawą” z przedszkolakami uczciliśmy Dzień Ziemi grafika
2017-04-21

„Eko-zabawą” z przedszkolakami uczciliśmy Dzień Ziemi

PK „Dolina Słupi” od kilku lat współpracuje z Przedszkolem Miejskim  nr 5 w zakresie edukacji ekologicznej najmłodszych. Przedszkolaki uczestniczą w zajęciach w Parku, prowadzone są także prelekcje w przedszkolu, raz w roku odbywają się warsztaty terenowe.  Z okazji Dnia Ziemi tradycyjnie już organizowana jest  „Eko-zabawa”  - Ekologia w wierszu tańcu i piosence.

 

Podsumowanie XVI edycji konkursu "Bęc jabłkiem w głowę" grafika
2017-04-20

Podsumowanie XVI edycji konkursu "Bęc jabłkiem w głowę"

Konkurs ten jest wspaniałą okazją dla młodych ludzi, których horyzonty wykraczają poza ramy programu edukacyjnego szkoły, do zaprezentowania zagadnienia/tematu w formie eksperymentu/doświadczenia wybranego z listy.  Ponieważ wiemy, jak kreatywni bywają młodzi ludzie, jeden z tematów konkursowych jest tematem „wolnym”, dzięki takiemu zabiegowi Jury konkursu co roku jest mile zaskakiwane niezwykłymi pomysłami uczniów. 

Bioróżnorodność – poznaj, by zachować! grafika
2017-04-20

Bioróżnorodność – poznaj, by zachować!

 Na bezpłatny piknik pełen przyrodniczych atrakcji zapraszają: Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych oraz Partnerzy. Rok Wisły, świętujmy go razem!  

Drzewko za oponę grafika
2017-04-18

Drzewko za oponę

 Uprzejmie donosimy, że i w tym roku Klub Kierowcy Kulturalnego organizuje akcję "Drzewko za oponę". To już XVII edycja tego przedsięwzięcia! Szczegóły znajdują się na plakacie! Polecamy uwadze. 

Wielkanoc! grafika
2017-04-13

Wielkanoc!

Kochani, dajcie się ponieść radości w te święta. Niech będą takie jakich Wam potrzeba! I pełne refleksji i optymizmu. Wesołych Świąt Wielkanocnych! Od wszystkich pracowników Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

Inwentaryzacja sów w NPK grafika
2017-04-13

Inwentaryzacja sów w NPK

W kwietniu na terenie NPK i jego otuliny odbyła się inwentaryzacja sów leśnych – sóweczki, włochatki, uszatki i puszczyka. Tegoroczna inwentaryzacja była kontynuacją i poszerzeniem działań prowadzonych w ubiegłych latach.  

„IV rodzinne warsztaty herpetologiczne w Szymbarku” grafika
2017-04-13

„IV rodzinne warsztaty herpetologiczne w Szymbarku”

Już po raz czwarty Ośrodek Edukacji Ekologicznej zorganizował dwudniowe rodzinne warsztaty herpetologiczne. Tegoroczne warsztaty zostały skierowane do dzieci pod opieką pełnoletnich opiekunów z terenu województwa pomorskiego. Uczestnicy, pogoda i zwierzęta dopisały! Warsztaty zostały dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Sprzątanie Jeziora Charzykowskiego grafika
2017-04-10

Sprzątanie Jeziora Charzykowskiego

Brzegi Jeziora Charzykowskiego zostały posprzątane kolejny raz. W dniach 7 i 8 kwietnia 2017 r. odbyła się już dziewiąta edycja akcji, w której uczestniczyło blisko 100 osób. 

Turystyka aktywna bezpiecznym udostępnieniem obszarów przyrodniczych na przykładzie rzeki Wisły grafika
2017-04-05

Turystyka aktywna bezpiecznym udostępnieniem obszarów przyrodniczych na przykładzie rzeki Wisły

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie czwartkowe! 20 kwietnia prelekcję „Turystyka aktywna bezpiecznym udostępnieniem obszarów przyrodniczych na przykładzie rzeki Wisły” zaprezentuje Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki UMWP. Spotkanie odbędzie się wyjątkowo w sali 133c na I piętrze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.