Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

 • Dolina Łeby
  Dolina Łeby
 • Dolina rzeki Chociny
  Dolina rzeki Chociny
 • Jezioro Wielkie Brodno
  Jezioro Wielkie Brodno
 • Lasy sopockie
  Lasy sopockie
 • Leśne oczko
  Leśne oczko
 • Niszczycielska działalność wiatru
  Niszczycielska działalność wiatru
 • Rezerwat Kacze Łęgi
  Rezerwat Kacze Łęgi
 • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  separator

  Nad Jez. Milachowo.

 • Staniszewskie Zdroje
  Staniszewskie Zdroje
 • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  separator

  W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

 • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  Zatoka nad Zalewem Wiślanym
 • Źródło Marii zimą
  Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Już po raz czwarty Ośrodek Edukacji Ekologicznej zorganizował dwudniowe rodzinne warsztaty herpetologiczne. Tegoroczne warsztaty zostały skierowane do dzieci pod opieką pełnoletnich opiekunów z terenu województwa pomorskiego. Uczestnicy, pogoda i zwierzęta dopisały! Warsztaty zostały dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Pierwszy dzień był w całości poświęcony płazom. Uczestnicy poznali gatunki płazów występujące na terenie KPK. Nauczyli się oni rozpoznawać poszczególne gatunki po głosach godowych. W trakcie części wykładowej najmłodsi uczestnicy wykonywali żaby z kamieniem w roli głównej, kolorowali wcześniej przygotowane wydruki z krajowymi sylwetkami płazów oraz układali puzzle. 

Po zapadnięciu zmroku, wyposażeni w kalosze i latarki czołówki młodzi przyrodnicy ruszyli na poszukiwanie płazów. Udało nam się znaleźć ropuchę szarą, żabę trawną i jej skrzek, żabę jeziorkową, żabę moczarową. Nie zabrakło też traszki grzebieniastej i zwyczajnej. Ogromnym zaskoczeniem była różnorodność barw ropuchy szarej (różne odcienie szarości). Można było to zauważyć  przy schwytaniu i porównaniu 2 osobników.

Wszystkie zwierzęta schwytane do celów edukacyjnych odzyskały wolność.

Drugiego dnia skupiono się głównie na ochronie herpetofauny i przedstawieniu najistotniejszych zagrożeń dla rodzimej batrachofauny, sposobach ich minimalizacji oraz ochronie czynnej.

Dalszą część warsztatów poświęcono gadom. Podczas wyjścia terenowego kilkadziesiąt metrów od OEE znaleziono  dwa gatunki jaszczurek: zwinkę i żyworodną. Największe zaś emocje wśród uczestników wzbudziła żmija zygzakowata, której stanowisko odnaleziono ok. 1 km od ośrodka. Dzieci, przy zachowaniu bezpiecznej odległości, pod opieką pełnoletnich opiekunów i prowadzących,  pojedynczo podchodziły podziwiać to niesamowite stworzenie. Przy okazji przypomniano, że żmija jest jedynym wężem jadowitym występującym w Polsce. Uczulono dzieci na to, by zawsze podczas spotkania ze żmiją zachowywały bezpieczną odległość, gdyż jej ugryzienie może okazać się dla nich śmiertelne. Na zakończenie warsztatów zorganizowano herpetologiczne koło fortuny.

Warsztaty przeprowadził herpetolog Pan Tomasz Narczyński.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania „IV rodzinnych warsztatów herpetologicznych w Szymbarku”.