Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

 • Dolina Łeby
  Dolina Łeby
 • Dolina rzeki Chociny
  Dolina rzeki Chociny
 • Jezioro Wielkie Brodno
  Jezioro Wielkie Brodno
 • Lasy sopockie
  Lasy sopockie
 • Leśne oczko
  Leśne oczko
 • Niszczycielska działalność wiatru
  Niszczycielska działalność wiatru
 • Rezerwat Kacze Łęgi
  Rezerwat Kacze Łęgi
 • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  separator

  Nad Jez. Milachowo.

 • Staniszewskie Zdroje
  Staniszewskie Zdroje
 • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  separator

  W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

 • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  Zatoka nad Zalewem Wiślanym
 • Źródło Marii zimą
  Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Rusza krajobrazowy konkurs fotograficzny „Pomorskie w kadrze”
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

Od 14 czerwca TVP1 rozpoczęła emisję 12-odcinkowego cyklu "Naturalnie zakręceni" .Dwójka prowadzących - Dominik Ostrowski, gitarzysta rockowy oraz Michał Adamczyk, dziennikarz telewizyjnych "Wiadomości", wędrując po Polsce w poszukiwaniu najciekawszych pod względem przyrodniczym, turystycznym i gospodarczym obszarów Natura 2000 w Polsce dotarli na Kaszuby, którym w całości poświęcony został 7 odcinek cyklu, wyemitowany w sobotę 26.07. na antenie TVP1.

Ideą programu "Naturalnie zakręceni" jest zaprezentowanie miejsc, w których ochrona przyrody współgra harmonijnie z rozwojem gospodarczym. Wybór miejsc i atrakcji prezentowanych w każdym z 12 odcinków był o tyle nieprzypadkowy, iż o ich wyborze w głosowaniu zadecydowali internauci.

Realizując odcinek programu poświęcony Kaszubom prowadzący odwiedzili teren obszaru Natura 2000 "Uroczyska Pojezierza Kaszubskiego". Ostoja obejmuje jedne z najcenniejszych przyrodniczo, silnie zróżnicowane siedliskowo obszary Pojezierza Kaszubskiego. Położona jest w centralnej, najwyższej części Pojezierza Kaszubskiego, o typowej młodoglacjalnej rzeźbie terenu. Rejon ostoi jest najwyżej wyniesionym obszarem w całym pasie Pojezierza Pomorskiego oraz w całej Polsce niżowej. Najwyższe są tzw. Wzgórza Szymbarskie, gdzie "szczyt" Wieżyca (najwyższy na całym niżu środkowoeuropejskim) dochodzi do wysokości 328,6 m.n.p.m. Ostoja ma szczególnie ważne znaczenie dla ochrony kaszubskiej buczyny storczykowej (jedno z zaledwie trzech stanowisk na niżu). Niezaprzeczalnym walorem jest obecność strzebli błotnej Eupalasella perenurus, zasiedlającej małe zbiorniki wodne w południowo-wschodniej - wysoczyznowej - części ostoi, w rejonie Wieżycy. Obszar ostoi w ponad 93% pokrywa się z obszarem Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

Prowadzący program mogli podziwiać walory Kaszubskiego Parku Krajobrazowego z dwóch punktów widokowych - na Złotej Górze i Wieżycy (leżących w paśmie morenowych Wzgórz Szymbarskich). O wrażeniu jakie zrobił na ekipie realizującej program oglądany widok niech świadczy fakt, iż jeszcze przez dłuższą chwilę po zakończeniu zdjęć trwali przy barierkach wieży widokowej wpatrując się w piękno Szwajcarii Kaszubskiej. Mamy nadzieję, iż odcinek o Kaszubach równie pozytywne wrażenia wywarł na telewidzach i przyczyni się do jeszcze większej popularyzacji walorów Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Dla tych, którzy nie mieli okazji zobaczyć odcinka programu w telewizji prezentujemy materiał filmowy.

Emisja programu telewizyjnego jest częścią projektu "Żyj w zgodzie z naturą" realizowanego przez Fundację Edukacja Bez Granic, dzięki dofinansowaniu ze środków NFOŚiGW.


Link do strony projektu: http://natura2000.biz/glowna.php