Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

 • Dolina Łeby
  Dolina Łeby
 • Dolina rzeki Chociny
  Dolina rzeki Chociny
 • Jezioro Wielkie Brodno
  Jezioro Wielkie Brodno
 • Lasy sopockie
  Lasy sopockie
 • Leśne oczko
  Leśne oczko
 • Niszczycielska działalność wiatru
  Niszczycielska działalność wiatru
 • Rezerwat Kacze Łęgi
  Rezerwat Kacze Łęgi
 • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  separator

  Nad Jez. Milachowo.

 • Staniszewskie Zdroje
  Staniszewskie Zdroje
 • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  separator

  W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

 • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  Zatoka nad Zalewem Wiślanym
 • Źródło Marii zimą
  Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
Pomorscy
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

Niestety pomimo licznych próśb problem zalegających w środowisku naturalnym śmieci wciąż jest aktualny. Leżące to tu, to tam odpady tj. butelki, foliówki czy papierek po cukierku to nie tylko problem estetyczny. Zapewne niejednokrotnie widzieliście pustą butelkę leżącą gdzieś w zaroślach. Zaglądaliście kiedyś do niej? Taka zwykła butelka może być śmiertelną pułapką dla dziesiątek owadów, które nieświadome zagrożenia wchodzą do środka. Cały Świat bije na alarm, informując o tonach śmieci pływających w oceanie i o żółwiach morskich, które zjadają foliówki. Myślicie, że ten problem nas nie dotyczy? W końcu gdzie my, a gdzie oceany. A teraz pomyślcie o jednym z naszych wodnych ptaków. O łabędziu niemym, dumnie pływającym po kaszubskich jeziorach, szukającym pożywienia w przybrzeżnych trzcinowiskach, gdzie oprócz roślinności wodnej znajduje niedopałek papierosa, kapsel od butelki czy reklamówkę… Czasami walka ze śmieciami, przypomna walkę z wiatrakami, ale jeżeli mu (wszyscy) nie będziemy próbować, to nic się nie zmieni i naprawdę nikt za nas tego nie zrobi. Śmieci nie znikają od tak. Wystarczy słów, trzeba przejść do czynów.

Wdzydzki Park Krajobrazowy, Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub”, Zielona Szkoła w Schodnie, Państwowa Straż Rybacka - komenda w Kościerzynie, Społeczna Straż Rybacka Powiatu Kościerskiego, Hufiec ZHP Kościerzyna im. Franciszka Sędzickiego i gminy powiatu kościerskiego organizują sprzątanie terenów przyrodniczych. Przez najbliższych kilka tygodni będziemy sprzątać tereny naszego Parku. Nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego, dlatego też skupimy się na wybranych powierzchniach, głównie wzdłuż brzegów rzek i jezior. Liczymy też na Waszą pomoc i zaangażowanie.

Jeżeli wybieracie się na spacer do lasu czy nad wodę w obrębie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego dołączcie do nas. Zabierzcie ze sobą worek, rękawiczki i przy okazji zgarnijcie trochę śmieci ze sobą. W związku z obowiązującymi przepisami dotyczącymi stanu epidemii w naszym kraju, jest to nietypowa akcja. Nie ma organizacji grup i każdy działa we własnym zakresie. Pamiętajcie o zachowaniu wszystkich środków bezpieczeństwa.

Razem możemy więcej. Jeżeli  chcecie się zaangażować i  pokazać swoje działanie prześlijcie zdjęcie na biuro@lot-sercekaszub.pl lub w wiadomości na Facebooku. Po zakończeniu akcji opublikujemy je w formie kolażu.

Zrób coś dobrego dla przyrody i posprzątaj z nami okolicę!