Rozpoczynamy inwentaryzację zimujących pluszczy

Data: 29-11-2019
kamienie w korycie potoków są niezbędne pluszczom (fot. Grzegorz Zieleniec) grafika
pluszcz na Cedronie (fot. Tadeusz Mudlaff) grafika
odpoczynek (fot. Tadeusz Mudlaff) grafika

 

W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym rozpoczęła się kolejna inwentaryzacja zimujących w Parku i jego sąsiedztwie pluszczy (Cinclus cinclus), realizowana w ramach prowadzonego od sezonu 2011/2012 monitoringu tego gatunku.

Poprzednie inwentaryzacje, dzięki zaangażowaniu członków i sympatyków Trójmiejskiej Grupy OTOP, blisko współpracującej z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, przeprowadzono w sezonach zimowych 2011/2012 oraz 2014/2015. W pierwszym sezonie zanotowano zimowanie dwóch ptaków: na Potoku Oliwskim i Cedronie, w drugim na obszarze Parku i w jego otulinie zimowało aż sześć osobników.

W trakcie obecnych prac terenowych członkowie i sympatycy TG OTOP skontrolują (podobnie, jak podczas poprzednich inwentaryzacji) osiem potoków na obszarze Parku i jego otuliny: Strzyżę, Potok Oliwski, Potok Prochowy, Swelinię, Kaczą (ze Źródłem Marii), Zagórską Strugę, Cedron i Gościcinę.  

Już w połowie listopada zarejestrowano pierwsze pluszcze na potoku Cedron oraz na Potoku Prochowym. Pluszcze to jedyne nurkujące ptaki z rzędu wróblowych o fascynujących przystosowaniach do specyficznego trybu życia, jaki prowadzą. Więcej informacji na ten temat zainteresowane osoby znajdą wśród artykułów udostępnionych na naszej stronie internetowej w dziale do pobrania.

Na Pomorzu zimują przedstawiciele podgatunku nominatywnego (C. c. cinclus), który gniazduje przede wszystkim w Skandynawii, chociaż i u nas (właśnie na Pomorzu) zdarzają się sporadyczne lęgi tego podgatunku, a nawet lęgi mieszane z podgatunkiem Cinclus cinclus aquaticus, którego centrum występowania w naszym kraju to obszary górskie i podgórskie.