przejdź do wersji normalnej (graficznej)

Menu


Ujście Wisły. Ścieżki Natury. Spacer przyrodniczy

Data: 20 października 2019 r.

Temat: Ujście Wisły. Ścieżki Natury
Miejsce i godzina rozpoczęcia: Świbno, przystanek ZTM Przystań, godz. 9.25 (dojazd autobusem 112)
Miejsce i godzina zakończenia: Świbno, przystanek ZTM przystań, godz. 14.30
Trasa: Świbno - Przekop Wisły - ujście Wisły - Świbno

Opis trasy i poruszane tematy:
Rezerwat przyrody „Mewia Łacha” to perła polskiego wybrzeża, jeden z najbardziej unikatowych i urokliwych zakątków Polski i Europy, ostoja ptaków o randze europejskiej. Jest przykładem tego jak człowiek i przyroda mogą współistnieć dzięki sobie nawzajem. Znajduje się na wschodnich rubieżach Gdańska i nie miałby racji bytu, gdyby nie wykonanie Przekopu Wisły w 1895 r. Od tego czasu niesione z prądem osady rzeczne oraz działalność wiatru i fal morskich kształtują malownicze łachy i wyspy tzw. stożka ujściowego Wisły. Stały się one obecnie lęgowiskiem dla jedynej w Polsce kolonii rybitw czubatych i wielu innych cennych gatunków, np. ostrygojada, sieweczki obrożnej, czy rybitwy białoczelnej. Rezerwat stanowi również miejsce odpoczynku i żerowisko dla wielu ptaków podczas migracji. Regularnie występują tu też foki szare, a niekiedy i rzadsze gatunki: pospolita i obrączkowana. Obecnie największym zagrożeniem tego przyrodniczego eldorado jest to, co przyczyniło się do jego powstania - ludzka aktywność.
Zapraszamy na wycieczkę, podczas której opowiemy o dzikiej przyrodzie i skarbach tego wyjątkowego miejsca. Pokażemy co jest „ptasim rarytasem” i przybliżymy co jeszcze można zobaczyć spacerując wzdłuż ścieżki edukacyjnej. Wyjaśnimy co jest największym problemem w rezerwacie oraz dlaczego należy zapewnić ptakom i fokom spokój. Z platformy obserwacyjnej będziemy podziwiać krajobraz stożka ujściowego królowej polskich rzek.
Na wycieczkę obowiązują zapisy telefoniczne: 58 301 80 99. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych, sztormu lub zalania fragmentu trasy wyprawa może zostać odwołana - informacja pojawi się na stronie internetowej (w dniu 18 października do godz. 12.00) www.ciee-gda.pl oraz profilu Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku na portalu społecznościowym facebook.
Prowadzący: Jowita Kurach
 


Copyright © PZPK, ul. Poniatowskiego 4A, 76-200 Słupsk