Pluszcze ponownie zawitały do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i okolic

Data: 05-12-2018
charakterystyczna sylwetka pluszcza z bliska (fot. Tadeusz Mudlaff) grafika
"wejherowski" pluszcz z daleka (fot. Tadeusz Mudlaff) grafika
osobnik obserwowany w rezerwacie "Ptasi Raj" (fot. Anna Kassolik) grafika

 

Pod koniec listopada i na początku grudnia ponownie zawitały do nas pluszcze (Cinclus cinclus) – jedyne nurkujące ptaki z rzędu wróblowych o fascynujących przystosowaniach do specyficznego trybu życia, jaki prowadzą. Więcej informacji na ten temat zainteresowane osoby znajdą wśród artykułów udostępnionych na naszej stronie internetowej w dziale do pobrania.

Jednego osobnika tego ciekawego gatunku można już obserwować na Potoku Cedron powyżej Parku im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie a drugiego zanotowano na Wyspie Sobieszewskiej w granicach rezerwatu „Ptasi Raj”.

Są to przedstawiciele podgatunku nominatywnego (C. c. cinclus), który gniazduje przede wszystkim w Skandynawii, chociaż i u nas (na Pomorzu) zdarzają się sporadyczne lęgi tego podgatunku, a nawet lęgi mieszane z podgatunkiem Cinclus cinclus aquaticus, którego centrum występowania w naszym kraju to obszary górskie i podgórskie.

W sezonie zimowym 2011/2012 na obszarze Parku i w jego sąsiedztwie zimowały tylko dwa osobniki a w sezonie 2016/2017 - sześć ptaków. Monitoring zimującej w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i jego sąsiedztwie populacji pluszcza prowadzi, przy bliskiej współpracy z Parkiem, Trójmiejska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.