Przyrodnicy on- line, czyli sztuka przetrwania w mediach

Data: 17-12-2018

Przedzimie, wietrzne i deszczowe, idealny czas, aby doszkolić się na lubianych przez nas warsztatach dla edukatorów przyrodniczych. Oczekiwania są ogromne i mieszają się z niepewnością, będziemy się uczyć korzystania z mediów, jako narzędzi w edukacji ekologicznej i ochronie przyrody.  

Wreszcie, w malutkim Schodnie odnajduje nas główny prowadzący, Tomasz Słomczyński, dziennikarz Dziennika Bałtyckiego, redaktor Magazynu Kaszuby i vloger . Dziś jest  naszym przewodnikiem w Świecie Słowa. Poruszamy się w nim ostrożnie, po omacku, ale krok po kroku zaczynamy dostrzegać niuanse decydujące o formie i charakterze, jaki przybierze artykuł.  To autor decyduje, czy jego tekst ma być „czytadłem edukacyjnym”, relacją z wydarzenia, artykułem naukowym, czy felietonem o problemach przyrody .

Tymczasem już po kilkudziesięciu minutach zaczynają powstawać nasze artykuły  prasowe i leady, czyli ważny akapit tekstu, w którym w skrócie podawany jest sens artykułu.

Trochę  poza programem, podczas analizowania artykułów o pomorskich wilkach,  w których wilk może okazać się zwykłym recydywistą, a plecak - bohaterem, nawiązuje się także dyskusja o prawach i obowiązkach dziennikarza.

Zmierzch drugiego dnia warsztatów oznacza zbliżające się wyzwanie – będziemy  tworzyć własne zwiastuny filmowe. Atmosfera skupienia i zaangażowania udziela się także okolicznej przyrodzie , naszym wystąpieniom przygląda się m.in. mieszkanka tutejszego ogrodu – wiewiórka, od razu ochrzczona jako  „Ruda”, która mimo oczywistego obowiązku gromadzenia zapasów, przygląda się ze zdziwieniem naszym prezentacjom. Czyżby było w nich coś niepoważnego?

Drugi dzień warsztatów wieńczy spotkanie z dziennikarzem Radia Gdańsk – Sebastianem Kwiatkowskim, który udziela nam kilku praktycznych uwag na temat wywiadu live. Każdy uczestnik zostaje zabrany w krzyżowy ogień pytań o tematyce trudnej w naszej pracy. Pan redaktor jest dobrze zorientowany w problemach poszczególnych parków krajobrazowych, to  pouczające doświadczenie!

Nieoczekiwanie  ostatni wspólny poranek wita nas słoneczną pogodą, wołając  „czas w teren”. Ale my jeszcze czekamy. Czekamy na ostatniego prowadzącego – najbardziej znanego  leśnika Pomorza  –  Zdobysława Czarnowskiego, który jest autorem wideoblogów  „Oblicza lasu” oraz administratorem portali społecznościowych Nadleśnictwa Kościerzyna. Pan Zdobek opowiada o swoich doświadczeniach w stawianiu pierwszych kroków w mediach i swoją postawą już do końca nas przekonuje, jak ważnym, skutecznym i atrakcyjnym źródłem komunikacji są media.

Warsztaty kończą się wspólną debatą na temat  możliwości wdrożenia mediów w działania naszych parków.  Dziękujemy wszystkim prowadzącym za przekazanie nam „Dobrych Praktyk”  dotyczących wiarygodnego prezentowania pomorskiej przyrody w mediach.

Warsztaty zostały dofinansowane z WFOŚ i GW w Gdańsku

fot.Dorota Krzoska
fot.Grażyna Jaszewska
fot.Grażyna Jaszewska