"Wilcza wataha- społeczność doskonała"- warsztaty w OEE w Szymbarku

Data: 26-09-2018

Wilk Szary­­ to  drapieżnik który od zawsze wzbudza w ludziach rozmaite, czasami skrajne emocje. Od tego roku w ofercie Ośrodka Edukacji Ekologicznej pojawił się nowy temat warsztatów, który cieszy się bardzo dużą popularnością - „Wilcza wataha- społeczność doskonała” . Celem warsztatów jest przybliżenie codziennego życia watahy, nauka rozpoznawania śladów oraz spotkanego zwierzęcia. Oczywiście jednym z poruszanych tematów jest również sposób w jaki należy się zachować, w razie spotkania z wilkiem „oko w oko”. Ciekawostkę może stanowić fakt, że podczas warsztatów jest poruszany temat dziejów tego gatunku. Zajęcia prowadzone są w formie dyskusji  z uczestnikami. W trakcie części terenowej nacisk kładziony jest na poszukiwanie śladów świadczących o obecności samego wilka lub jego pokarmu. Temat jest bardzo aktualny, jako że od kilku lat wilki coraz częściej widziane są w kaszubskich lasach. Były obserwowane m.in. w leśnictwie Sikorzyno, nieopodal Wieżycy.

Na zajęciach omawiana jest biologia i anatomia wilków (tym samym uczestnik dowiaduje się jak wykluczyć, że spotkany przez nas osobnik nie jest psem ), ponadto mowa jest o cechach przystosowania wilka do doskonałego przetrwania w naturze. Na warsztatach prowadzona jest dyskusja na temat miejsc bytowania wilka w poszczególnych województwach Polski, ze szczególnym uwzględnieniem województwa Pomorskiego i okolicy Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Wspólnie zastanawiamy się dlaczego w niektórych rejonach Polski nie występują wilki. Każdy uczestnik wychodzi z zajęć z wiedzą, że to nie wilk jest zagrożeniem dla człowieka, a człowiek dla wilka. Wiele tych zwierząt ginie na drogach, padają także łupem kłusowników. Wilk jest w Polsce od 1998 roku gatunkiem chronionym, co oznacza, że jakakolwiek ingerencja w życie tego gatunku bez zezwolenia ministra środowiska jest zagrożona karą. Dzięki temu w Polsce może żyć już nawet 2000 osobników, w tym w województwie pomorskim około 100 osobników. Każdy uczestnik może wypowiedzieć się, jak należy się zachować gdy stanie się „oko w oko” z wilkiem po czym następuje dyskusja, czy taka reakcja byłaby prawidłowa. Podczas kolejnej części warsztatów, która jest czysto praktyczna, uczniowie wyruszają na poszukiwania tropów zostawionych przez wilczą watahę. Przy okazji dowiadują się, co jest doskonałym pokarmem dla wilka, ile tego pokarmu dziennie potrzebuje, kiedy i w jaki sposób poluje oraz jak w prosty sposób określić, że pozostawione odchody należą właśnie do wilków. Wilk Szary jest niezwykle inteligentnym zwierzęciem i ma szeroko rozwiniętą komunikację miedzy osobnikami swojego gatunku. Uczniowie dowiadują się na czym ta komunikacja polega i jak ona wygląda. Omawiana też jest hierarchia wilczej watahy, jak również wyjaśniane jest dlaczego w stadzie na czele zawsze znajduje para alfa, a nie inny osobnik oraz kto wchodzi w skład wilczej rodziny.

Zależy nam aby na koniec warsztatów każdy z uczestników wiedział, że wilk nie stanowi zagrożenia dla człowieka i od niego stroni. Każde ewentualne spotkanie z wilkiem może świadczyć o naszym właściwym zachowaniu w lesie, o tym że zachowujemy się cicho i tak też się poruszamy, a w takim przypadku jeśli mamy odrobinę szczęścia i aparat przy sobie może nam się nawet udać uwiecznić na zdjęciu to piękne i majestatyczne zwierzę.

 

fot. Zdobysław Czarnowski
fot. Zdobysław Czarnowski
fot. Zdobysław Czarnowski