przejdź do wersji normalnej (graficznej) | Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych


Menu


Warsztaty rodzinne „Motyle i latające smoki”

W tym roku warsztaty entomologiczne w  Szymbarku ściągnęły pasjonatów motyli wraz z rodzinami, ale również zaintrygowanych zagadnieniem – czym właściwie są te „latające smoki”?

Podpowiedzią do rozwiązania zagadki okazał się angielski odpowiednik „dragonfly- co w dosłownym tłumaczeniu oznacza latającego smoka, a dotyczy drapieżnej piękności – ważki. Emocje uczestników podgrzewała dodatkowo wieczorowa pora tegorocznego spotkania. Wszystko po to, aby przyjrzeć się bliżej mniej znanym motylom prowadzącym nocny tryb życia - ćmom. Niezwykle miło nam było dołożyć cegiełkę do obchodów 16 edycji nocy ćmy : „ European Moth Nights 2019”, które właśnie w tym czasie się odbywały (więcej: https://lepidoptera.eu/emn/information).

Zaskoczeniem był fakt, iż dla niektórych spotkanie oko w oko z ćmą było nowym doświadczeniem. W zasadzie nic dziwnego – bo właśnie na byciu niezauważalnym zależy większości nocnych motyli! Co w takim bądź razie robi ćma w dzień i gdzie się ukrywa- pyta zaintrygowany tematem chłopiec. Okazało się, że w dzień muszą one poszukać miejsca do odpoczynku, w którym trudno je zauważyć, często kamuflując się z otoczeniem. Na przykład niektóre gatunki ciem do złudzenia przypominają korę drzew, na której odpoczywają. Po niezłej porcji wiedzy była okazja do sprawdzenia się w różnych konkursach, przygotowanych przede wszystkim z myślą o najmłodszych. Najwięcej emocji przyniósł jednak rodzinny konkurs plastyczny na najpiękniejszego motyla. A że twórczość nie była w żaden sposób ograniczona – można też było stworzyć swój własny fantazyjny gatunek motyla! Oczywiście nie zabrakło też prac, oddających cechy istniejących gatunków. A tuż przed zmrokiem dzieci w parach wzięły udział w wyścigu ważek i motyli, stając się graczami na planszy. W międzyczasie specjaliści pracowali nad stanowiskiem obserwacji ciem. Ciemność, trochę światła i wabik na ćmy gotowy! Udało się zaprosić wielu nocnych gości, których klasyfikację przedstawimy w galerii naszej strony. Następnego dnia kolejne spotkania w świecie owadów – tym razem kolorowych. Na poszukiwania motyli i smoków wyruszyliśmy na okoliczne łąki i w pobliże zbiorników wodnych. Wyposażeni w siatki entomologiczne uczestnicy z wielkim zaangażowaniem, ale jednocześnie I ostrożnością zabrali się za łowy. Warto nadmienić, iż łapanie motyli bez odpowiedniego sprzętu jest niedozwolone, m.in. dlatego że mogą stracić specjalne łuski ze skrzydeł, zresztą stąd nazwa rzędu motyli – Lepidoptera ( łuskoskrzydłe ). Na szczęście obyło się bez ofiar, przy obfitości identyfikowanych gatunków zarówno motyli, jak i ważek.

 

To był prawie 24-godzinny czas dla motyli i ważek! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, niezwykłą atmosferę spotkania oraz mile spędzony czas. Dziękujemy również prowadzącej warsztaty entomolog Małgorzacie Piotrowicz za udostępnienie materiałów merytorycznych do samodzielnej nauki.

Udział w warsztatach ponad 30 uczestników mógł się wydarzyć dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Zapraszamy za rok!!!

 


Copyright © PZPK, ul. Poniatowskiego 4A, 76-200 Słupsk