Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2019

Data: 15-05-2019

Dawniej ludzie nie potrafili sobie wytłumaczyć, jak ptaki mogą wędrować tak daleko i przeżyć, powstało więc wiele mitów i legend związanych ze skrzydlatymi wędrowcami – jaskółki zagrzebują się w mule na zimę, czaple odlatują, ale na księżyc, inne ptaki przechodzą sezonową reinkarnację, wszystko wydawało się bardziej prawdopodobne niż pokonanie podróży na drugą półkulę Ziemi. Do dzisiaj jest więcej pytań niż odpowiedzi na temat fenomenu ptasich wędrówek, im więcej o nich wiemy, z tym większą pokorą i szacunkiem myślimy o przyrodzie, dlatego warto było zaciekawić tymi mechanizmami również tegorocznych uczestników.

Wraz z 210 uczestnikami warsztatów oddaliśmy hołd wszystkim gatunkom, które podejmują balansującą na granicy życia i śmierci wędrówkę, dalszą niż najdłuższe kursy samolotów pasażerskich. Czasami warto sobie przypomnieć, jak wielką trzeba mieć odwagę, żeby podjąć decyzję o wyruszeniu, ile wymaga trudu poznanie wypracowanych przez tysiące lat metod przetrwania w podróży, ile trudnych decyzji trzeba podjąć w trakcie wędrówki, żeby pokonywać nawet 60 tysięcy kilometrów w ciągu roku. Nierzadko odbywa się to w formie wyścigu o zajęcie lepszego siedliska do lęgów, czy zasobów pokarmowych.

Ptaki, to stworzeni lotnicy, począwszy od specjalistycznej budowy kręgosłupa o kościach pneumatycznych i lekkich, posiadania najdoskonalszego „kombinezonu” do ogrzania i latania – piór, czy kształtu ciała w locie przypominającego pocisk. Posiadają niesamowite umiejętności -podwójne oddychanie, gromadzą zapasy na podróż we własnym ciele, mają 300 – stopniowy kąt widzenia, a także wewnętrzną nawigację.

Opowieść o podniebnych szlakach otworzył Dariusz Ożarowski – lider trójmiejskiej grupy „OTOP”, pracownik Trójmiejskiego PK, który omówił niesamowite przystosowania ptaków do lotu. Zaskoczył nas faktami o umiejętnościach które muszą wykazać ptaki latając w wielkich gromadach, gdzie nie dochodzi do żadnych wypadków drogowych. Po ciekawej prelekcji, 20- osobowe grupki uzbrojone w lornetki oraz specjalistę ornitologa ruszyły w teren na spotkanie z ptakami wędrownymi. Obserwowali gniazdo bociana białego, usłyszeli głos dudka, kukułki i czajki, oglądali wodowanie gągołów, podziwiali grację żurawi i poezję lotu dymówek.

Po powrocie „ruszyły” ptasie stoiska. Można było zobaczyć pod binokularem pióra okrywowe i puchowe, pióra sów, wypluwki, obejrzeć jak wygląda zeszyt obrączkarski, obrączki różnych gatunków, czy sieci ornitologiczne. Na specjalnie przygotowanych tablicach i mapach pokazano szlaki wędrówek różnych gatunków. Można było się również pobawić w głosy ptasie z pluszakami, gry karciane o wędrówkach, ptasie domino, i puzzle zimorodkowe. Dla osób zainteresowanych pomocą ptakom wędrownym pokazaliśmy sposób na stworzenie „żywego karmnika”– remizy, oraz różne typy budek lęgowych z wyjaśnieniem kogo możemy do nich zaprosić.

Młodzież dowiedziała się również o dodatkowych „kłodach pod nogi” rzucanych ptakom wędrownym - polowaniach dla rozrywki, w których giną osłabione wędrówkami tysiące chronionych żołn i wilg, bocianów, a także zmiany klimatyczne, które powiększają ilość obszarów pustynnych, czyli miejsc, gdzie nie można się zatrzymać na odpoczynek.

Po udziale w tegorocznych Wiosennych Warsztatach będziemy jeszcze częściej i uważniej spoglądać w niebo wiosną i jesienią.

Piknik edukacyjny został zorganizowany przez Wdzydzki Park Krajobrazowy i Zieloną Szkołę ze wsparciem merytorycznym pracowników Trójmiejskiego PK, Kaszubskiego PK, Zaborskiego PK, CIEE w Gdańsku, Akcji Bałtyckiej, Grupy Badawczej Kuling oraz Nadleśnictwa Lipusz. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i moc ciekawostek.

Wydarzenie zostało dofinansowane przez  WFOŚ i GW w Gdańsku. 

Grafika 1: Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2019
Grafika 2: Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2019
Grafika 3: Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2019
Grafika 4: Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2019
Grafika 5: Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2019
Grafika 6: Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2019
Grafika 7: Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2019
Grafika 8: Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2019
Grafika 9: Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2019
Grafika 10: Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2019
Grafika 11: Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2019
Grafika 12: Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2019
Grafika 13: Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2019
Grafika 14: Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2019
Grafika 15: Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2019
Grafika 16: Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2019
Grafika 17: Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2019
Grafika 18: Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2019
Grafika 19: Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2019
Grafika 20: Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze 2019