Dojrzały Smak Przygody w obiektywie

Data: 03-11-2023

20 wypraw, około 150 km, 386 osób, prawie 90 godzin – oto statystyki tegorocznego Dojrzałego Smaku Przygody. To był wyśmienity sezon wypraw jak zawsze różnorodnych, bliższych i dalszych, krótszych i dłuższych, bardzo łatwych i tych zwanych wyrypami… Pozostało wspomnienie, uwiecznione obiektywem. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tegorocznych warsztatów. Rozbudowany album ze zdjęciami jest dostępny tu. A na stronę wrzucamy po jednym zdjęciu z każdego spotkania.

Dojrzały Smak Przygody to nasz autorski pomysł, który powstał baaardzo dawno temu na kanwie przemyśleń o adresatach działań edukacyjnych, którzy mają czas i wpływ na kształtowanie postaw w rodzinie a swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie się dzielą z innymi. Na przestrzeni lat stał się jednym z naszych ulubionych działań, mamy wrażenie, że „Dojrzali” mają podobne refleksje:). Dziękujemy, że jesteście z nami już tyle lat i zabieracie na szlak swoich znajomych. Bardzo nam miło, gdy do wspólnych wędrówek dołączają kolejne osoby. Nasze wyprawy mogą być też inspiracją do samodzielnych wycieczek, propozycje tegorocznych tras czekają tu.

Bardzo się cieszymy, że tak wiele osób chętnie aktywnie spędza wolny czas, poświęca się realizacji pasji i poszerzaniu wiedzy o dziedzictwie przyrodniczym i kulturowym regionu. Podczas warsztatów odwiedziliśmy wiele urokliwych miejsc, niektóre po raz pierwszy (np. Park Ferberów, rezerwat przyrody Staniszewskie Błoto, Dolinę Kulawy czy okolice Opalenia) a niektóre odkrywaliśmy na nowo. Wybraliśmy się na spacer do lasu z małym kursem nordic walkingu, a także sprawdziliśmy, jak wygląda dostępna ścieżka edukacyjna w Zajęczej Dolinie – polecamy ją każdemu na niespieszny spacer.

Podczas wypraw pieszych poruszaliśmy m.in. następujące tematy: kartografia i orientacja w terenie, pomniki przyrody, krajobrazy kształtowane przez wiatr i wodę, geologia, dziko rosnące rośliny użytkowe, odnawialne źródła energii,  dawne założenia parkowe, tropienie zwierząt, najcenniejsze typy drzewostanów TPK, interwencyjne działania czynnej ochrony przyrody, badania naukowe, astronomia, wpływie antropopresji na przemiany środowiskowe dolin rzecznych, rola torfowisk, dzikie zwierzęta w mieście, krajobraz kulturowy i przyrodniczy, gospodarka przestrzenna, dzika, przyrodnicza strona miast, gospodarka leśna i jej wpływ na życie lasu… Każdy warsztat prowadził inny przewodnich, więc pasjonujących opowieści było wiele.

Opracowując harmonogram warsztatów, zaprosiliśmy do współpracy koleżanki i kolegów z Trójmiejskiego, Zaborskiego i Kaszubskiego Park Krajobrazowego, PZPK i Zielonej Szkoły w Staniszewie, wyprawę poprowadziła też uczestniczka Dojrzałego Smaku Przygody. Pięknie dziękujemy! Dziękujemy również za oprowadzenie po elektrowni wodnej w Straszynie i Bielkówku. Cykl warsztatów zrealizowaliśmy dzięki finansowaniu ze środków własnych województwa pomorskiego.

Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas! Ruch na łonie natury, wsparty dużą dawką wiedzy przyrodniczej i krajoznawczej, był wspaniałą przygodą! Zachęcamy do przesyłania pomysłów na przyszłoroczne trasy, my już kilka mamy:). Do zobaczenia na szlaku!

Wrzeszcz z wyższej rzędnej – parki publiczne w historii Gdańska, fot. JKR
Kościerska rynna polodowcowa, fot. JKR
Buczynowym szlakiem całkiem dzikiej przygody, fot. JKR
Spacerem po gdyńskich lasach, fot. JKR
Szlakiem nowych pomników przyrody Lasów Sopockich, fot. D. Ożarowski
Krajobrazy Pobrzeża Kaszubskiego, fot. JKR
W poszukiwaniu źródeł, fot. JKR
Lasy Mirachowskie - przez torfowiska i źródliska, fot. JKR
Jarami i zboczami gdańskiej dzielnicy Siedlce, fot. JKR
Dolina Raduni- nieznane piękno elektrowni wodnych, fot. JKR
Park inny niż wszystkie, fot. JKR
Torfowiska TPK - Wycieczka do sieci torfowisk w południowo-miejskiej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, fot. JKR
Wyprawa Dolina Kulawy, na zdjęciu jezioro lobeliowe, fot. JKR
Nordic Walking w Rezerwacie Kępa Redłowska w Gdyni, fot. AB
Przyroda przeplatająca się ze sztuką sepulkralną, fot. AB
Spacer z botanikiem po Parku Śródmieście, fot. AB
Trójmiejski Park Krajobrazowy - park dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami, fot. JKR
Nadwiślański brzeg fot. JKR
Wycieczka po lasach komunalnych Strzyży i VII Dworu, fot. JKR
Zespół dworsko-krajobrazowy Kolibki w Orłowie, fot. JKR