Wypas owiec i kóz w celu zachowania różnorodności biologicznej wyspy Sidły

Data: 06-06-2023

O potrzebie ochrony różnorodności biologicznej nie trzeba chyba nikogo obecnie przekonywać.  Utrata zarówno gatunków, jak i całych ekosystemów budzi niepokój już od dawna. Dlatego w celu ochrony cennego siedliska na wyspie Sidły jakim jest zmiennowilgotna łąka niezbędne jest utrzymanie rolniczego użytkowania, najlepiej poprzez kontrolowany wypas zwierząt.

Aby zachować wyjątkowe siedlisko w tym szereg cennych gatunków chronionych prawem m.in. nasięźrzał pospolity Ophioglossum vulgatum i listera jajowata Listera ovata, od końca maja do późnej jesieni prowadzone są zabiegi czynnej ochrony. W tym celu od ubiegłego tygodnia, kolejny rok z rzędu prowadzony jest kontrolowany wypas owiec i kóz. Zadaniem zwierząt jest niedopuszczenie do zarastania cennej łąki przez roślinność zielną, w tym drzewa i krzewy. Wszystkie prace prowadzone są przez pracowników Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Coroczne wypasanie owiec i kóz, koszenie półnaturalnej łąki to przykłady działań mających na celu zachowanie różnorodności biologicznej na którą składają się wszystkie gatunki istot żywych.

Załadunek owiec na łódź fot. Andrzej Penk
Owce na łodzi fot. Andrzej Penk
Rozładunek zwierząt fot. Andrzej Penk
Owce na łące fot. Marek Orlikowski
Kozy na wyspie fot. Marek Orlikowski
Pasące się kozy fot. Marek Orlikowski