Młodzi ekolodzy

Data: 14-01-2011
Młodzi ekolodzy grafika
Młodzi ekolodzy grafika
Młodzi ekolodzy grafika
Młodzi ekolodzy grafika
Młodzi ekolodzy grafika
Huhuha nasza zima nie jest zła, czyli najmłodsi ekolodzy o zimowych zwyczajach zwierząt.
Zima to pora roku, która pozwala spojrzeć na otaczającą nas przyrodę z innej perspektywy. Kiedy śnieg, niczym puchowa pierzyna przykrywa łąki, pola, leśne drogi oraz polanki Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”, a silny mróz i wiatr zniechęca do spacerów, często z niedowierzaniem patrzymy na zwierzęta, które każdego dnia zmagają się z trudnymi warunkami i radzą sobie z kaprysami aury. Chcąc zachęcić naszych najmłodszych mieszkańców do zimowych spacerów, które umożliwią odkrywanie tajemnic świata przyrody o tej porze roku, przygotowaliśmy zajęcia dla dzieci z przedszkoli w Sztutowie i Stegnie. Dnia 12 stycznia 2011 r. odbyły się dwa spotkania, w których uczestniczyło 130 młodych ekologów. Naszą wspólną przygodę zaczęliśmy od zebrania wiadomości, czym według dzieci jest zima, w jaki sposób one same radzą sobie z mrozem, śniegiem oraz jak spędzają czas. Następnie dzieci zapoznały się z zimowymi zwyczajami zwierząt występujących na terenie Parku. W oparciu o bogato ilustrowaną prezentację przedszkolaki dowiedziały się m.in. co zimą robi jeż, gdzie chroni się zając podczas śnieżycy, w jaki sposób sarny i daniele szukają pokarmu pod śniegiem, kiedy i gdzie śpi wiewiórka, czy też dokąd wędrują dziki. W dalszej części spotkania dzieci próbowały rozpoznać ptaki, które najczęściej mogą spotkać w okolicy swoich domów, a każdemu slajdowi towarzyszyły ciekawostki opowiadane przez pracownika Parku i relacje małych ekologów z ich osobistych spotkań z sikorkami, mazurkami, kosami, trznadlami, wiewiórkami i innymi zwierzętami. Chcąc zachęcić dzieci, aby wspólnie z rodzicami podczas ładnej pogody wybrali się do pobliskiego lasu na spacer, zaprezentowaliśmy im tropy zwierząt. Odczytanie śladów i rozpoznanie gatunku zwierzęcia może sprawić wiele radości i być doskonałą zabawą, podczas której można tworzyć historie i domysły - dokąd zmierzało zwierzę, czy poszukiwało pokarmu, czy uciekało spłoszone.
Oczywiście o tej porze roku w naszej prezentacji nie mogło zabraknąć wskazówek dotyczących właściwego sposobu dokarmiania dzikich zwierząt. Okazało się, że nasi młodzi ekolodzy prowadzą dokarmianie w przedszkolnym karmniku, a wielu z nich dba o małe, ptasie stołówki w swoich domach. Podczas pogadanki pracownik Parku uściślił wiadomości dzieci, co do rodzaju właściwego pokarmu oraz jego jakości, ilości i zasad podawania. Przedszkolaki dowiedziały się również o pracy leśników, pracowników Parku, myśliwych, akcji starszych kolegów („Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”), którzy prowadzą profesjonalne dokarmianie zwierząt w lesie i na polach.
W efekcie naszych spotkań dzieci poszerzyły swoje wiadomości na temat życia dzikich zwierząt w trudnych zimowych warunkach. Ciepłe szaty zimowe, doświadczenie w zdobywaniu pokarmu to dwie podstawowe cechy, które decydują o przeżyciu zwierzęcia. Tylko w wyjątkowych sytuacjach człowiek prowadzi dokarmianie zwierząt i opiekuje się zbyt wcześnie obudzonymi jeżami czy ptakami, które z różnych powodów nie odleciały do cieplejszych okolic, a także słabszymi osobnikami. Zima to czas, kiedy pośród bieli łatwiej jest dostrzec zwierzęta, a takie spotkania, nawet te dalekie, stanowią niezapomniane przeżycie, szczególnie dla naszych najmłodszych miłośników przyrody. Zatem, aby teorię wprowadzić w praktykę, na luty zaplanowano kolejne spotkanie z przedszkolakami. Tym razem udamy się na leśne szlaki w poszukiwaniu zwierząt jednak punktem kulminacyjnym będzie wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek.