Obóz Naukowego Koła Chemików Studentów Politechniki Gdańskiej w Błękitnej Szkole we Władysławowie

Data: 27-07-2012

    W piątek 27 lipca zakończył się trzytygodniowy Letni Obóz Naukowego Koła Chemików Studentów Politechniki Gdańskiej. Błękitna Szkoła we Władysławowie gościła 20 studentów różnych kierunków studiów wydziału chemicznego PG.

Uczestnicy obozu, jak co roku realizowali różnorodne projekty badawcze, których głównym celem było zapoznanie uczestników z wybranymi problemami ekologicznymi Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Studenci realizowali zlecone i własne projekty naukowe w sześciu grupach tematycznych.

Wśród przeprowadzonych badań dotyczących stanu środowiska Nadmorskiego Parku Krajobrazowego wykonano dwa projekty.

•    Badania czystości wody w  rzekach przepływających przez Nadmorski Park Krajobrazowy. Projekt ten jest realizowany od kilku lat i ma charakter monitoringu. Wśród przebadanych rzek znalazły sie Bychowska Struga, Piaśnica, Czarna Wda, Płutnica, Błądzikowski Potok, Reda, Gizdepka, oraz kanały we Władyslawowie, na Karwieńskich Błotach, w okolicy Pucka, Kanał Leniwy. Próbki pobierano w różnych odcinkach rzek i poddano szczegółowej analizie fizyczno - chemicznej. Jak wiadomo stan ekologiczny tych cieków ma znaczenie przede wszystkim dla Zatoki Puckiej i Bałtyku.

•    Analiza czystości powietrza w miejscowości Władysławowo. Projekt ten zrealizowano z związku z dużym problemem ekologicznym na terenie Władysławowa, jakim jest palenie śmieci, zwłaszcza plastików, które przyczynia się do pogorszenie stanu powietrza. W pobranych próbkach zbadano obecność związków lotnych organicznych, SO2, NOx, HCl oraz HCN. Wyniki zestawiono z obowiązującymi normami obecności tych substancji w powietrzu.

Jak co roku niektóre z projektów badawczych były realizowane we współpracy ze Spółką Wodno-Ściekową „Swarzewo” w Swarzewie.

•    Bilans fosforu w oczyszczalni ścieków. Usunięcie fosforu ze ścieków komunalnych jest jak wiadomo dużym problemem. W tracie badań zajmowano się optymalizacją procesu usuwania fosforu ze ścieków oraz możliwościami odzyskiwania go w czystej postaci.

•    Wykorzystanie elektroforezy do odwadniania osadu nadmiernego. Produktem ubocznym oczyszczonych ścieków jest osad, który przeznaczony jest do produkcji kompostu. Studenci zajmowali się skutecznością elektroforezy w odwodnieniu osadu i oczyszczeniu z go metali ciężkich.

Jednym z większych problemów współczesnej cywilizacji są odpady, które mają bardzo długi czas rozkładu. Kluczem rozwiązaniu tego problemu może być wprowadzenie opakowań z folii biodegradowalych. W tym roku uczestnicy obozu po raz drugi przeprowadzali badania stopnia degradacji folii z dodatkami polimerów naturalnych w różnych środowiskach wodnych i w kompoście.


Jedna z grób badawczych zajmowała się nowym projektem jakim było badanie właściwości pianotwórczych środków gaśniczych. Określano między innymi parametry powstałych pian, ich stabilność, oraz wpływ na glebę i roślinność. Sprawdzano właściwości roztworów pianotwórczych oraz jakość piany w zależności od rodzaju wody, z której ta piana pochodzi.

Dodatkowo w czasie obozu część studentek opracowała skrypt dla licealistów nt. podstawowych zajęć laboratoryjnych.

W czwartek 26 lipca odbyło się seminarium podsumowujące, na którym poszczególne grupy tematyczne prezentowały zakres wykonanych badań z wynikami.

Program obozu obejmował również wycieczkę do zakładu utylizacji śmieci „Eko Dolina” w Koleczkowie i do Stacji Morskiej UG w Helu.

Letni Obóz Naukowego Koła Chemików Studentów Politechniki Gdańskiej był okazją do weryfikacji wiedzy teoretycznej, doskonalenia umiejętności praktycznych, rozwijania indywidualnych pasji naukowych oraz do integracji.