Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

 • Dolina Łeby
  Dolina Łeby
 • Dolina rzeki Chociny
  Dolina rzeki Chociny
 • Jezioro Wielkie Brodno
  Jezioro Wielkie Brodno
 • Lasy sopockie
  Lasy sopockie
 • Leśne oczko
  Leśne oczko
 • Niszczycielska działalność wiatru
  Niszczycielska działalność wiatru
 • Rezerwat Kacze Łęgi
  Rezerwat Kacze Łęgi
 • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  separator

  Nad Jez. Milachowo.

 • Staniszewskie Zdroje
  Staniszewskie Zdroje
 • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  separator

  W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

 • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  Zatoka nad Zalewem Wiślanym
 • Źródło Marii zimą
  Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

 

Ferie -  czas wypoczynku dla uczniów, większości  nauczycieli ale nie dla nas!  Mimo ,że pora zimowa to dla nas  gorący i intensywny okres . To czas i szansa na edukację dzieci przebywających na koloniach i półkoloniach w naszej okolicy oraz w przedszkolach. Tematy zajęć tegorocznych ferii były bardzo różnorodne i dostosowane do wieku uczestników. W przedszkolu w Chmielnie dzieci , głównie poprzez zabawę, mogły poznać leśne zwierzęta i ich zwyczaje, dowiedziały się o prawidłowym dokarmianiu ptaków oraz mogły dać upust swojej twórczości poprzez kolorowanie i rysowanie ulubionych owadów.

Starsze dzieci, uczestnicy półkolonii , wzięły udział w zajęciach pełnych emocji – od strachu po podziw – a to za sprawą głównego bohatera – pająka. Prezentacja o ciekawym życiu tych stworzeń wzbudzała różne reakcje ale w efekcie końcowym, kiedy już dzieci wiedziały jak zbudowany jest pająk, jak żyje i jaki jest pożyteczny to wzbudzał nawet sympatię. Mamy nadzieję, że przełoży się to na zachowanie wobec pająków i kapeć czy odkurzacz nie będą potrzebne gdy zobaczymy małego gościa w naszym mieszkaniu. Pamiętajmy że, pająki nigdy aktywnie nie poszukują kontaktu z człowiekiem. Dodatkową atrakcją zajęć były przeprowadzone eksperymenty przyrodnicze.

Kolejnym tematem zajęć, które przeprowadzone zostały w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Szymbarku, były owady ze szczególnym uwzględnieniem zapylaczy. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się o życiu pożytecznych pszczół, mogli  zapoznać się z tematem prowadzenia pasieki oraz  o bartnictwie. Atutem zajęć było również to, że można było zobaczyć namacalnie jak zbudowany jest ul i poczuć się jak prawdziwy pszczelarz zakładając specjalny strój. 

W związku z obecną  porą roku uznaliśmy, że tematem ważnym i godnym poruszenia we wszystkich grupach będzie również kwestia zamarzających akwenów wodnych i bezpieczeństwo na lodzie. Zagadnienie spotkało się z dużym zainteresowaniem.

Ferie minęły szybko pod znakiem edukacji przyrodniczej i  zabawy. Mamy nadzieję, że tematy i zajęcia przygotowane przez Kaszubski Park Krajobrazowy przyczynią się do rozwijania i pogłębiania pasji przyrodniczo – krajobrazowej wśród uczestników naszych zimowych warsztatów .