3 dni z Człowiekiem z Puszczy

Data: 28-04-2023

Ubiegły tydzień obfitował w edukacyjne „perełki”, gościliśmy Adama Zbyryta, Człowieka z Puszczy… Adam jest przyrodnikiem, od wielu lat skutecznie i z pasją (zapewne właśnie dlatego) popularyzuje wiedzę przyrodniczą. Robi to zarówno podczas spotkań, jak i wypraw terenowych, a także za pośrednictwem mediów społecznościowych. Pisze też książki – warto być czujnym, za jakiś czas ogłosimy minikonkurs, w którym nagrodami będą książki „Krajobraz strachu”, z dedykacją od autora!
Każda z tych form edukacji jest super, no ale spotkanie z Adamem w terenie i możliwość zadawania pytań (także tych trudnych i nurtujących przyrodników) – bezcenna.
W środę zaczęliśmy od terenowego warsztatu dla nauczycieli i edukatorów. To był jedyny dzień w terenie i oczywiście jedyny w tygodniu, kiedy padał deszcz… No ale nikogo to nie zniechęciło. Po południu odbył się webinar dla nauczycieli, który zorganizowaliśmy wspólnie z Gdańskim Wydawnictwem Oświatowym. Warto posłuchać jak uczyć biologii i przyrody, by nauka była efektywna. Nagranie czeka na stronie GWO.
W czwartkowe popołudnie słuchaliśmy pasjonujących opowieści o samoleczeniu w świecie zwierząt a wieczorem o mikrowyprawach przyrodniczych, czyli o tym, co można odkryć na spacerze w lesie. Oba spotkania zgromadziły sympatyków i Adama i przyrody, więc dyskusjom nie było końca:)
W piątek, wspólnie z Wydziałem Biologii UG, zaprosiliśmy ludzi ze świata nauki na spotkanie i dyskusję na temat „Dlaczego potrzebujemy młodych popularyzatorów nauki? ” Młodych duchem i zapałem. Wnioski są jednoznaczne! By osiągać lepsze rezultaty edukacyjne, potrzebujemy co najmniej dobrych specjalistów. Ludzi, którzy będą uczyli krytycznego myślenia, zachęcali do podawania w wątpliwość niesprawdzonych informacji, zarażali swoją pasją i pokazywali, jak działa świat przyrody bez ogródek, bez oceniania, rzetelnie oraz językiem i metodami adekwatnymi do wieku odbiorców.
Po obejrzeniu ciekawych zbiorów i ekspozycji na Wydziale nadszedł czas na pożegnanie. Na szczęście możemy „być w kontakcie”, śledząc profil Adam Zbyryt - Człowiek z Puszczy, co polecamy i Wam!

Z pasją i uśmiechem:) zdjęcia: JKR
Opowieści o dzięciołach, martwym drewnie i "drugim życiu drzewa".
Czasem warto zejść z utartych ścieżek
Czaszka sarny.
W deszczowym lesie
Podziwiamy duże stada jerów, lecących nad Lasami Oliwskimi.
W Zajęczej Dolinie.
Rekomendacje.