Etap wojewódzki ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” rozstrzygnięty.

Data: 28-04-2023
Uczestnicy XXII edycji wojewódzkiego etapu konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. grafika
Prace komisji konkursowej. grafika
Zwycięscy etapu wojewódzkiego drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Chojnicach fot. archiwum ZPK. grafika
Organizatorzy konkursu pracownicy Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. grafika
Gra terenowa. grafika
Gra terenowa. grafika
Gra terenowa. grafika
Warsztaty astronomiczne. grafika
Warsztaty astronomiczne. grafika
Groty mirachowskie. grafika
Rezerwat przyrody "Lubygość" grafika

XXII już edycja konkursu odbyła się w nowo otwartej siedzibie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego i Zielonej Szkoły w Staniszewie. Wzięło w nim udział 6 szkół reprezentujących poszczególne Parki:

Kaszubski PK – Szkoła Podstawowa nr 2 w Sierakowicach;

Nadmorski PK- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łebczu;

PK ,,Dolina Słupi” – Szkoła Podstawowa im Kornela Makuszyńskiego w Kobylnicy;

PK ,,Mierzeja Wiślana” –  Szkoła Podstawowa im. Na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie;

Wdzydzki PK – Zespół Kształcenia i Wychowania w Dziemianach;

Zaborski PK – Szkoła Podstawowa nr 7 w Chojnicach.

Konkurs składał się z dwóch części pisemnej – testu oraz z rozpoznawania rodzimych gatunków ptaków na podstawie prezentowanych zdjęć.

Zwycięzcami, a zarazem reprezentantami Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych na etapie ogólnopolskim zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Chojnicach  w składzie: Aleksandra Cieplińska, Szymon Szarmach, Krzysztof Plata, których opiekunem jest Pani Ewa Raith. Drugie miejsce zdobyli uczniowie z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Dziemianach. Trzecie miejsce, ostatnie na podium, zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierakowicach. Czwarte – uczniowie Szkoły Podstawowej im. Na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie, piąte ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Kobylnicy oraz szóste – z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w  Łebczu.

Po części oficjalnej Konkursu została zorganizowana gra terenowa przygotowana przez pracowników PZPK, której finałem było zbicie budki lęgowej dla ptaków przez każdą z drużyn z materiałów zebranych przez siebie na poszczególnych etapach gry. Kolejną atrakcją tego dnia były warsztaty astronomiczne przeprowadzone przez Panią Ewelinę Grądzką ze Stowarzyszenia „Pod Wspólnym Niebem”. Wprowadzenie odbyło się w planetarium, terenowe obserwacje nocnego nieba zostało zorganizowane na naszej ścieżce edukacyjnej. Drugi dzień to wycieczka po najpiękniejszym rejonie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego – Lasach Mirachowskich, po których oprowadził Pan Artur Sikorski.

Pogoda i atmosfera dopisały i trzymamy kciuki za zwycięska drużynę z Chojnic na etapie ogólnopolskim, który w tym roku organizuje  Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Bardzo nam miło, że mogliśmy gościć tak zdolną i zainteresowaną młodzież wraz z opiekunami. Tym bardziej, iż była to pierwsza grupa w naszej nowej siedzibie.

 

Konkurs odbył się dzięki finansowemu wsparciu Województwa Pomorskiego.