Kolejny rok usuwania niecierpka gruczołowatego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Data: 17-10-2024
Niecierpek gruczołowaty, fot. A. Kowalewska grafika

 

Od 2016 roku pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w ramach ochrony czynnej prowadzą na terenie Parku akcję usuwania niecierpka gruczołowatego. Ta pochodząca z  Himalajów roślina o różowych kwiatach, w Europie uznawana jest za jeden z gatunków inwazyjnych, stanowiących istotne zagrożenie dla rodzimej flory.

Działania usuwania niecierpka w TPK prowadzone są na obszarze dwóch użytków ekologicznych: „Dolina Czystej Wody” i „Szuwary Jeziora Wyspowskiego”. Obszary obydwu użytków oraz tereny do nich przylegające sprawdzane są kilkakrotnie w trakcie sezonu wegetacyjnego pod kątem występowania niecierpka. W latach ubiegłych w pracach tych niejednokrotnie brali również aktywny udział członkowie Naukowego Studenckiego Koła Botanicznego „Zioło” przy Katedrze Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Gdańskiego.

W tym roku w „Dolinie Czystej Wody” znaleziono zaledwie 6 okazów niecierpka, a na użytku „Szuwary Jeziora Wyspowskiego” – 203. Stanowi to wyraźną różnicę w stosunku do lat ubiegłych, kiedy liczba wyrwanych okazów sięgała kilku lub nawet kilkunasty tysięcy w sezonie i pokazuje, że wieloletnie działania stopniowo przynoszą efekty.