„Konferencja podsumowująca projekt dotyczący ochrony czynnej raka szlachetnego oraz warsztaty tematyczne z zakresu ochrony wód jezior pomorskich”

Data: 27-05-2024

W minioną środę 22 maja 2024 r. Pracownicy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu pn. „Konferencja podsumowująca projekt dotyczący ochrony czynnej raka szlachetnego oraz warsztaty tematyczne z zakresu ochrony wód jezior pomorskich” organizowanej przez Fundację Astacus Astacusu we współpracy z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

W spotkaniu udział wziął Marek Orlikowski, który przedstawił informację na temat walorów przyrodniczych Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, specyfiki jego funkcjonowania oraz w ostatnich latach spotykaną dewastację jezior przez użytkowników na obszarze Parku. Celem spotkania było podjęcie dyskusji na temat malejącej populacji raka szlachetnego w jeziorach na Pomorzu, stanu czystości jezior kaszubskich oraz modelu współpracy wszystkich użytkowników wód

W przeddzień konferencji (wtorek) w  Centrum Monitoringu i Ochrony Wód Uniwersytetu Gdańskiego w Borucinie pracownicy Parku przeprowadzili warsztaty tematyczne dla dzieci i młodzieży dotyczące restytucji raka szlachetnego na przykładzie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Konferencja wyróżniała się wysokim poziomem merytorycznym, znakomitą organizacją oraz przyjazną atmosferą, za co kierujemy szczere gratulacje i słowa uznania w kierunku całego zespołu pracującego przy Konferencji. Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie i liczymy na dalszą współpracę w przyszłości.

Warsztaty tematyczne o raku szlachetnym fot. A. Penk
Rak pręgowaty - gatunek obcy fot. A. Penk
Tablice informacyjne o raku szlachetnym fot. K. Libera
W trakcie prezentacji wykładu fot. K. Libera