Samoleczenie zwierząt

Data: 05-04-2023

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej
w ramach cyklu comiesięcznych spotkań miłośników ekologii
zaprasza na prelekcję Adama Zbyryta
„Samoleczenie zwierząt”

Spotkanie rozpocznie się w czwartek 20 kwietnia 2023 roku o godz. 16:00
w siedzibie CIEE przy ul. Polanki 51.

Zwierzęta powszechnie wykorzystują naturalne środki do samoleczenia. Niemal każdy właściciel psa, który obserwował go jedzącego trawę podczas spaceru, był świadkiem tego zjawiska. Zostało ono dobrze udokumentowane u szeregu zwierząt i doczekało się nawet własnej nazwy – zoofarmakognozja (od greckich słów: zoo – zwierzę, pharma – lek, gnosy – wiedza). Samolecznie stosują m.in. pszczoły, mrówki, motyle, pająki, jaszczurki, lemury, szympansy czy słonie.

Obserwowanie zachowań zwierząt może wiele nas nauczyć, a nawet doprowadzić do odkrycia nowych, nieznanych środków i sposobów leczenia ludzi. Wiele z nich jest stosowanych w medycynie ludowej, zwłaszcza w krajach najmniej rozwiniętych. Pochodzą prawdopodobnie od znachorów obserwujących zwierzęta w naturze, które leczyły swoje dolegliwości. Nic dziwnego, że naukowcy coraz uważniej przyglądają się temu zagadnieniu.

Prowadzący: Adam Zbyryt – biolog, ornitolog, popularyzator nauki, autor książek przyrodniczych. Miłośnik emocjonalnego i intelektualnego życia zwierząt. Zawodowo związany z Wydziałem Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Specjalizuje się w czynnej ochronie ptaków opartej na naukowych podstawach. W każdy poniedziałek opowiada o przyrodzie w Radiu 357. Występuje w serialu przyrodniczym Podglądacze przyrody. Laureat konkursu Popularyzator Nauki 2021. Prowadzi profil na Facebooku „Adam Zbyryt – Człowiek z Puszczy”.

Spotkanie finansowane jest ze środków Województwa Pomorskiego.

Serdecznie zapraszamy!

Samoleczenie zwierząt, modraszka.