Wyczarowaliśmy poidełka dla ptaków!

Data: 14-07-2022

Za nami warsztaty  „Poidełka dla ptaków D.I.Y.”. Dziękujemy Fab Lab Trójmiasto za wyśmienite i jakże owocne dwa spotkania! Jesteśmy przekonani że poidełka będą wyśmienicie służyły w naszych ogrodach, nie tylko ptakom!

W siedzibie CIEE wykonaliśmy formy autorskich poidełek z gliny. Pomysłów na zdobienie było wiele, sami zobaczcie! Dwa tygodnie później spotkaliśmy się w pracowni Fab Lab, gdzie poznaliśmy różne techniki szkliwienia i wykonaliśmy ostateczne szlify zdobnicze. Część prac wypalaliśmy od razu w tzw. raku - w specjalnie do tego przystosowanym piecu, w tzw. "żywym ogniu". Na część musieliśmy chwilę poczekać, bo trafiły do pieca elektrycznego.

To była wyśmienita przygoda z gliną! Dziękujemy ceramikowi Andrzejowi Krauze za pasjonujące opowieści i przeprowadzenie nas przez wszystkie etapy, dzięki którym wyczarowaliśmy małe poidełkowe arcydzieła. Mamy nadzieję do zobaczenia w przyszłym roku!

Zbliża się kolejna fala upałów, pamiętacie by w ogródku mieć ustawione poidełko dla dzikusów? Wcale nie trzeba kupować czy lepić z gliny nowego – wystarczy odrobina kreatywności i w ramach upcyklingu możecie wykorzystać jakąś niepotrzebną podstawę pod doniczkę czy inny płaski pojemnik. Najważniejsze by był napełniony i bezpieczny!

Na warsztaty ceramiczne zaprosiliśmy Was dzięki wsparciu ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.

Galerię zdjęć możecie obejrzeć w albumie na fb a tu prezentujemy kilka prac na zachętę.

Jedno z poidełek przed szkliwieniem w pracowni ceramicznej. fot. JKR
Liście były częstym motywem zdobiącym nasze poidełka. fot. JKR
Wałek też się przydał. fot. JKR
Praca z gliną to prawdziwa frajda! fot. JKR
Korzystaliśmy też z koła garncarskiego. fot. JKR
Misternie nanosiliśmy szkliwo pędzelkiem. fot. JKR
Odciśnięte detale malowaliśmy tlenkiem miedzi a następnie białym szkliwem. Podczas wypału w piecu elektrycznym ozdoby się zazielenią fot. JKR
Wypał w raku czyli w tzw. "żywym ogniu". fot. JKR
I do trocin. fot. JKR
Radość z własnoręcznie wykonanego poidełka jest bezcenna:) fot. JKR
Oto efekty prac uczestników. fot. AB
Wypalane w piecu elektrycznym. Fot. AB