Zróbmy domki dla jeży - relacja z rodzinnych warsztatów

Data: 15-11-2022
Na sobotę 5 listopada Błękitna Szkoła przy NPK zaprosiła wszystkich chętnych do wspólnego majsterkowania. W warsztatach uczestniczyły rodziny a efektem ich pracy były domki dla jeży.  Trzeba przyznać, że zaangażowanie było ogromne. Wszyscy starali się, jak najlepiej wykonać zadanie.  
Powstałe podczas zajęć domki można było wziąć ze sobą, aby umieścić je w przydomowych ogródkach. Pamiętajmy, że domek stawiamy w miejscu spokojnym, osłoniętym od wiatru, najlepiej pod krzewami lub innymi naturalnymi osłonami. Lokalizacje często uczęszczane w Twoim ogródku – będą przez jeża omijane szerokim łukiem. Wnętrze schronienia wyściełamy suchym sianem, słomą bądź liśćmi. Nie wkładamy do domku jabłek, gruszek czy innych owoców. Jeż europejski to jest drapieżnikiem, więc nie skorzysta z tego rodzaju pożywienia, a ten będzie gnił i zanieczyszczał powietrze w środku.
Jak powinien wyglądać domek dla jeża?
Domek dla jeża powinien być przede wszystkim trwały, bezpieczny i ciepły. Dostosowany do rozmiarów i potrzeb jeża domek powinien mieć:
  • otwierany dach, który wiosną umożliwi nam wyczyszczenie domku
  • odpowiednio długi korytarz wejściowy, który zniechęci drapieżniki do wejścia, oraz będzie stanowił barierę przed wiatrem i deszczem.
  • solidną i trwałą podłogę, która odizoluje zwierzę od zimnego i wilgotnego podłoża.

Warsztaty zrealizowaliśmy dzięki wsparciu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Fot. PB

Jeż, czy wiesz, że to pożyteczny zwierz?
Skręcamy domki
Praca wre
Słodkie jeżyki nas obserwują ;)
Pełne skupienie
Praca zespołowa
Pierwszy gość
Domek gotowy - spodobał się
Efekty pracy prezentują się wspaniale
Brawo!
Los jeży nie jest nam obojętny
Z niecierpliwością będziemy czekać na pierwszych lokatorów