Obóz Naukowego Koła Chemików Studentów Politechniki Gdańskiej w Błękitnej Szkole we Władysławowie

Data: 22-07-2011

    W dniach 4-22 lipca odbył się kolejny Letni Obóz Naukowego Koła Chemików Studentów Politechniki Gdańskiej. Głównym celem obozu było zapoznanie z wybranymi problemami ekologicznymi Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, m.in. związanymi z ruchem turystycznym. Podczas wyjazdu studenci z zaangażowaniem realizowali zlecone i własne projekty. Łącznie zostało zrealizowanych sześć projektów o następującej tematyce:

   -Analiza cieków wodnych w obszarze Zatoki Puckiej.
   -Gospodarka zużytymi olejami jadalnymi i stan sanitarny w pasie  przybrzeżnym.
   -Obliczanie szybkości reakcji w reaktorach biologicznych, oraz rejestracja zmian stężenia azotu  w  ściekach. Realizacja badań na terenie oczyszczalni ścieków w Swarzewie.
   -Rozkład folii biodegradowalnych w różnych środowiskach
   -Analiza zniszczeń korozyjnych na terenie miasta Władysławowa. Ekspozycja metali i stopów w Morzu Batyckim.
   -Barwnikowe ogniwa fotowoltaiczne

 Uczestnicy obozu zostali podzieleni na grupy zajmujące się daną tematyką i swoje wyniki przedstawili na seminarium podsumowującym.
Oprócz projektów badawczych studenci brali udział w zajęciach sportowo - rekreacyjnych na wodach Zatoki Puckiej.
  Ponadto Błękitna Szkoła zorganizowała terenowe zajęcia edukacyjne z geomorfologii i ornitologii. Studenci poznali naturalne procesy niszczenia brzegu morskiego na przykładzie klifu Chłapowskiego i inne zagadnienia związane ze zmianami polskiego wybrzeża Bałtyku na przełomie ostatniego stulecia. Na spotkaniu z ornitologiem grupa poznała podstawowe gatunków ptaków występujących w Nadmorskim Parku Krajobrazowy, oraz metody ich rozpoznawania.

  Letni Obóz Naukowego Koła Chemików Studentów Politechniki Gdańskiej stanowił szansę doskonalenia umiejętności praktycznych i rozwijania indywidualnych pasji naukowych, które mogą być wykorzystane w późniejszej pracy zawodowej.

Wyniki przeprowadzonych badań i obserwacji są dla Nadmorskiego Parku Krajobrazowego cennym uzupełnieniem wiedzy na temat wpływu działalności antropogenicznej, zwłaszcza związanej z ruchem turystycznym na naszym terenie w okresie wakacji.

  Wyniki badań dotyczące analizy cieków wodnych wpływających do Zatoki Puckiej, będą wykorzystane w projekcie Szkolnego Monitoringu Środowiska NPK, koordynowanym przez Błękitną Szkołę. Badania Monitoringowe są realizowane przez gimnazjalistów powiatu puckiego od 2006 roku.