Europejskie Dni Dziedzictwa - Smaki ziemi zaborskiej

Data: 14-09-2021

W imieniu organizatorów, tj. Katedry Projektowania Środowiskowego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Domu Kultury im. Hieronima Derdowskiego/ Muzeum Ziemi Zaborskiej w Wielu, mamy przyjemność zaprosić do udziału w wydarzeniu wpisującym się w obchody 19. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Wydarzenie zatytułowane „Smaki ziemi zaborskiej. Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe” planowane jest na 18 września w Wielu w Centrum Informacji Turystycznej  - ul. Dąbrowska 36b - (seminarium, wystawa), na scenie przy jeziorze wielewskim i na przyległym placu, w godzinach 10:30-15:00.

Partnerami są Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, Centrum Edukacji i Informacji Ekologicznej w Gdańsku, Zaborski Park Krajobrazowy, Wdzydzki Park Krajobrazowy, Zaborskie Towarzystwo  Naukowe,  Muzeum  Historyczno-Etnograficzne  im.  Juliana  Rydzkowskiego  w  Chojnicach,  Lasy Państwowe: Nadleśnictwo Czersk, Nadleśnictwo Kościerzyna. Patronatu wydarzeniu udzielili Pomorska Okręgowa Izba Architektów RP oraz Oddział Wybrzeże Stowarzyszenia Architektów Polskich. O degustację zadbają lokalne firmy i koła gospodyń wiejskich.

Przedogródek, sad, ogród warzywny, pole, łąka, las i jezioro nadają smak życiu w kaszubskim domu na Zaborach. Ale rozumiejąc  smaki  dziedzictwa  bardziej  konceptualnie,  karmimy  zmysły  urokiem  regionu,  harmonią  krajobrazu kulturowego  i  przyrodniczego.  Podobnie  postrzegamy  unikalną  zabudowę  historyczną  wsi  zaborskiej  wraz  z towarzyszącymi  budynkom  elementami  przyrodniczymi  i  wypełniającymi  je  przedmiotami  rzemieślniczymi.  To całokształt smaków dziedzictwa. Wysmakowana forma i wzór, od abstrakcyjnego, filozoficznego rozumienia smaku, jako sumy doznań, wynikającej z unikalnego, złożonego kolorytu, wielowarstwowego, przywołującego pamięć o przeszłości, o ludziach, o ich marzeniach, nadziejach, o ludzkiej trosce i miłości, o smutku i bólu pożegnań. Smaku przywołującego obrazy, przynoszącego ukojenie i poczucie bezpieczeństwa. Po rzeczywisty smak i zapach, powietrza, roślin, potraw, napojów  kojarzonych z domem, dzieciństwem, wydarzeniami, tradycjami. Tematem wiodącym wydarzeń w Wielu jest specyfika regionu zaborskiego na szerszym tle przyrody i kultury południowych Kaszub.

Osią  merytoryczną    całego  wydarzenia  jest  otwarte  seminarium  naukowe,  którego  prelegenci  opowiedzą  o dziedzictwie wspólnoty, historii Zaborów, hafcie zaborskim, czasoprzestrzeni Anny Łajming w literackich zaborskich wędrówkach, wysmakowanym krajobrazie przyrodniczym i kulturowym wsi zaborskiej, ziołach i związanych z nimi tradycjach, obrazie domu zaborskiego  w literaturze,  smaku tajemniczych podań  zaborskich, kaszubskim domu tradycyjnym i współczesnym, zaborskim lesie i smakach, które stamtąd pochodzą. Zaplanowany jest wernisaż ogólnopolskiej  wystawy  plastycznej  pt.  „DOM  KASZUBSKI  NA  ZIEMI  ZABORSKIEJ.  smaki  dziedzictwa”  oraz rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pod tym samym tytułem.

Całość wzbogacona zostanie spektaklem słowno-muzycznym, który otworzy wydarzenie. Planowany jest też koncert regionalnego  zespołu  „Kaszuby”  z  Wiela  i  Karsina,  który  zadba  o  wysmakowane  dźwięki  tradycyjnej  muzyki. Zaplanowano szereg warsztatów i zajęć edukacyjnych dostępnych w trakcie wydarzenia, a także spacery edukacyjne. Będzie można samemu stworzyć model chaty kaszubskiej, udekorować wzorem zielarscy drewniane elementy, odtworzyć na drewnie elementy wzoru haftu kaszubskiego i nauczyć się rozpoznawać rośliny i zioła na przyległej łące.