Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

  • Dolina Łeby
    Dolina Łeby
  • Dolina rzeki Chociny
    Dolina rzeki Chociny
  • Jezioro Wielkie Brodno
    Jezioro Wielkie Brodno
  • Lasy sopockie
    Lasy sopockie
  • Leśne oczko
    Leśne oczko
  • Niszczycielska działalność wiatru
    Niszczycielska działalność wiatru
  • Rezerwat Kacze Łęgi
    Rezerwat Kacze Łęgi
  • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    Rozlewisko rzeki Zbrzycy
    separator

    Nad Jez. Milachowo.

  • Staniszewskie Zdroje
    Staniszewskie Zdroje
  • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
    separator

    W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

  • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
    Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  • Źródło Marii zimą
    Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Pomorscy
Tradycyjne ogrody
Zamień nawłocie na malwy przy płocie
Misja Natura
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Mapy

 

Ferie -  czas wypoczynku dla uczniów, większości  nauczycieli ale nie dla nas!  Mimo ,że pora zimowa to dla nas  gorący i intensywny okres . To czas i szansa na edukację dzieci przebywających na koloniach i półkoloniach w naszej okolicy oraz w przedszkolach. Tematy zajęć tegorocznych ferii były bardzo różnorodne i dostosowane do wieku uczestników. W przedszkolu w Chmielnie dzieci , głównie poprzez zabawę, mogły poznać leśne zwierzęta i ich zwyczaje, dowiedziały się o prawidłowym dokarmianiu ptaków oraz mogły dać upust swojej twórczości poprzez kolorowanie i rysowanie ulubionych owadów.

Starsze dzieci, uczestnicy półkolonii , wzięły udział w zajęciach pełnych emocji – od strachu po podziw – a to za sprawą głównego bohatera – pająka. Prezentacja o ciekawym życiu tych stworzeń wzbudzała różne reakcje ale w efekcie końcowym, kiedy już dzieci wiedziały jak zbudowany jest pająk, jak żyje i jaki jest pożyteczny to wzbudzał nawet sympatię. Mamy nadzieję, że przełoży się to na zachowanie wobec pająków i kapeć czy odkurzacz nie będą potrzebne gdy zobaczymy małego gościa w naszym mieszkaniu. Pamiętajmy że, pająki nigdy aktywnie nie poszukują kontaktu z człowiekiem. Dodatkową atrakcją zajęć były przeprowadzone eksperymenty przyrodnicze.

Kolejnym tematem zajęć, które przeprowadzone zostały w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Szymbarku, były owady ze szczególnym uwzględnieniem zapylaczy. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się o życiu pożytecznych pszczół, mogli  zapoznać się z tematem prowadzenia pasieki oraz  o bartnictwie. Atutem zajęć było również to, że można było zobaczyć namacalnie jak zbudowany jest ul i poczuć się jak prawdziwy pszczelarz zakładając specjalny strój. 

W związku z obecną  porą roku uznaliśmy, że tematem ważnym i godnym poruszenia we wszystkich grupach będzie również kwestia zamarzających akwenów wodnych i bezpieczeństwo na lodzie. Zagadnienie spotkało się z dużym zainteresowaniem.

Ferie minęły szybko pod znakiem edukacji przyrodniczej i  zabawy. Mamy nadzieję, że tematy i zajęcia przygotowane przez Kaszubski Park Krajobrazowy przyczynią się do rozwijania i pogłębiania pasji przyrodniczo – krajobrazowej wśród uczestników naszych zimowych warsztatów .