Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

 • Dolina Łeby
  Dolina Łeby
 • Dolina rzeki Chociny
  Dolina rzeki Chociny
 • Jezioro Wielkie Brodno
  Jezioro Wielkie Brodno
 • Lasy sopockie
  Lasy sopockie
 • Leśne oczko
  Leśne oczko
 • Niszczycielska działalność wiatru
  Niszczycielska działalność wiatru
 • Rezerwat Kacze Łęgi
  Rezerwat Kacze Łęgi
 • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  separator

  Nad Jez. Milachowo.

 • Staniszewskie Zdroje
  Staniszewskie Zdroje
 • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  separator

  W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

 • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  Zatoka nad Zalewem Wiślanym
 • Źródło Marii zimą
  Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Pomorscy
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

Dlaczego obuwik zwyczajowo nazywany jest trzewikiem? Jakie storczyki możemy spotkać na terenie KPK? Jak zachować się podczas spotkania ze żmiją zygzakowatą? Jak zabezpieczyć się przed kleszczami? Na te i inne pytania dzieci poznały odpowiedzi podczas IX Wiosennych Warsztatów Przyrodniczych w Szymbarku zorganizowanych przez Kaszubski Park Krajobrazowy i Ośrodek Edukacji Ekologicznej.

Tematem przewodnim tegorocznych Wiosennych Warsztatów Przyrodniczych były storczyki Kaszubskiego Parku. Po oficjalnym powitaniu zebranych przez Kierownika KPK ­- p. Monikę Rekowską nastąpiło wprowadzenie w temat warsztatów przez botanika - p. Artura Eichmanna. Pan Artur, który jest doktorantem na Uniwersytecie Gdańskim i swoją pracę doktorską pisze właśnie o naszych rodzimych gatunkach storczyków, opowiedział mnóstwo ciekawostek na temat przedstawicieli rodziny storczykowatych występujących na terenie KPK. Największe wrażenia na przybyłych zrobił obuwik, którego kwiaty kształtem przypominają bucik. Po wprowadzeniu Pana Artura odbył się konkurs z wiedzy o storczykach dla nauczycieli. Konkurs odbywał się przy głośnym dopingu uczniów, którzy w ten sposób zagrzewali do walki swoich opiekunów. Nauczyciele musieli zmierzyć się z całą serią czasami podchwytliwych pytań. Najlepsza okazała się nauczycielka z Klukowej Huty. Kolejnym konkursem, który przeprowadzono podczas WW był konkurs na przebranie za storczyka występującego na terenie KPK, tym razem pierwsze miejsce zajęła uczennica ze szkoły w Gołubiu. Wykonanie doniczek z materiałów przeznaczonych do recyklingu był ostatnim konkursem, który został rozstrzygnięty tego dnia. Najlepszą doniczkę wykonała uczennica z Szymbarku.

Po wręczeniu nagród zwycięzcom przyszedł czas na kulminacyjny i najważniejszy punkt naszego przedsięwzięcia, jakim były warsztaty terenowe. Tematyka warsztatów przedstawiała się następująco: „Wiosna w lesie i na łące”, „Wiosna w stawach naturalnych”, „Poznajemy drzewa i krzewy”, „Wiosna w świecie ptaków”, „Owadzie przejawy wiosny” (zachęcamy do obejrzenia fotorelacji).

Po powrocie z terenu uczestnicy mogli się pokrzepić korzystając z poczęstunku przy ognisku. Następnie odbyły się gry i zabawy utrwalające zdobytą wcześniej wiedzę.

W IX Wiosennych Warsztatach Przyrodniczych wzięło udział ponad 200 uczestników (8 grup). Bardzo dziękujemy za pomoc w przeprowadzeniu warsztatów koleżankom z Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, Zielonej Szkoły w Schodnie i naszym wspaniałym instruktorom, z którymi mamy przyjemność współpracować od lat.

Po zakończeniu WW usłyszeliśmy wiele ciepłych słów na temat organizacji i przebiegu warsztatów, zarówno od nauczycieli jak i uczniów. Tak pozytywny odbiór naszej pracy utwierdza nas w przekonaniu, że to co robimy ma sens, i że warto to kontynuować w kolejnych latach.

Warsztaty odbyły się dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.