Jak co roku do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zawitały pluszcze

Data: 30-12-2020
Pluszcz w korycie Cedronu (fot. Wojciech Sularz) grafika

Od grudnia na Potoku Cedron powyżej Parku im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie można obserwować pluszcza (Cinclus cinclus) – jedynego, nurkującego gatunku ptaka z rzędu wróblowych o wyjątkowo ciekawych przystosowaniach do specyficznego trybu życia, jaki prowadzą. Na oficjalnej stronie internetowej naszego Parku, można zapoznać się artykułem poświęconym temu fascynującemu gatunkowi.

Obserwowany osobnik to przedstawiciel podgatunku nominatywnego (C. c. cinclus), który gniazduje przede wszystkim w Skandynawii, chociaż i u nas (na Pomorzu) zdarzają się sporadyczne lęgi tego podgatunku, a nawet lęgi mieszane z podgatunkiem Cinclus cinclus aquaticus, którego centrum występowania w naszym kraju to obszary górskie i podgórskie.

Populacja pluszcza zimująca na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i w bezpośrednim jego sąsiedztwie jest monitorowana dzięki zaangażowaniu członków i sympatyków Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.  W sezonie zimowym 2011/2012 na monitorowanym obszarze zimowały tylko dwa osobniki, w sezonie 2014/2015 - sześć osobników, a w sezonie zimowym 2019/2020 cztery osobniki.