Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

 • Dolina Łeby
  Dolina Łeby
 • Dolina rzeki Chociny
  Dolina rzeki Chociny
 • Jezioro Wielkie Brodno
  Jezioro Wielkie Brodno
 • Lasy sopockie
  Lasy sopockie
 • Leśne oczko
  Leśne oczko
 • Niszczycielska działalność wiatru
  Niszczycielska działalność wiatru
 • Rezerwat Kacze Łęgi
  Rezerwat Kacze Łęgi
 • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  separator

  Nad Jez. Milachowo.

 • Staniszewskie Zdroje
  Staniszewskie Zdroje
 • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  separator

  W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

 • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  Zatoka nad Zalewem Wiślanym
 • Źródło Marii zimą
  Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
Słupia - rzeka wiedzy
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Pomorscy
Tradycyjne ogrody
Zamień nawłocie na malwy przy płocie
Misja Natura
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Mapy

Koniec października i listopad to pracowity okres dla uczestników konkursów, które przeprowadzono w Parku Krajobrazowym „Mierzeja Wiślana”.


    Pierwszy to ogólnopolski konkurs Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski, w którym nasi uczniowie startują po raz trzeci. Pracownicy Parku koordynują konkurs w pierwszych trzech etapach. Mogą w nim brać udział uczniowie klas 7 i 8 oraz III gimnazjalnych z gmin wchodzących w skład Parku i jego otuliny. Pierwszy z pięciu etapów odbył się 16 listopada w szkołach w Krynicy Morskiej, Sztutowie, Stegnie, Mikoszewie i Tujsku. Zgodnie z regulaminem w kolenym etapie gminnym spotkają się uczniowie z trzech szkół z Gminy Stegna. Drugi etap wytypuje uczestników z tej gminy do etapu III – pakowego, który odbędzie się w styczniu. Tu z kolei spotkają się najlepsze czteroosobowe drużyny z gminy Krynica Morska, Sztutowo i Stegna. Trzymamy kciuki.


    Drugim konkursem o skali powiatowej jest konkurs z wiedzy ekologicznej „Jestem integralną częścią przyrody – zacznijmy od siebie i swojej okolicy”. To już VIII edycja skierowana do uczniów klas 5-7 szkół podstawowych z terenu Parku i otuliny oraz pozostałej części powiatu nowodworskiego. Konkurs również składał się z etapów: szkolnego i finałowego. Etap szkolny poprzedzony jest spotkaniem z pracownikiem Parku i pogadanką tematyczną. W tym roku w 10 spotkaniach udział wzięło 429 uczniów z 12 szkół podstawowych. Podobnie jak w latach ubiegłych pracownik Parku przypominał uczniom, czym zajmuje się ekologia, jakie działania z zakresu ochrony czynnej podejmowane są na rzecz ochrony bioróżnorodności na terenie naszego Parku i otuliny, roli krajobrazu w przyrodzie i życiu człowieka, walorach Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” i innych form ochrony przyrody. Do testu w etapie szkolnym przystąpiło 133 uczniów.

      Finał VIII edycji odbył się 21 listopada 2018 r. w gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Sztutowie. Przystąpiło do niego 34 uczniów. Zadanie polegało na rozwiązaniu testu składającego się z 25 pytań. Pierwsze miejsce zajęła Marcelina ze Szkoły Podstawowej w Stegnie, drugie miejsce zajęła Zuzanna ze Szkoły Podstawowej w Sztutowie. Trzecie miejsce  przypadło Aleksandrze z Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim oraz Tymoteuszowi ze Szkoły Podstawowej w Sztutowie.

Nagrody otrzymali wszyscy finaliści dzięki dofinansowaniu konkursu ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.
Gratulujemy!