Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

 • Dolina Łeby
  Dolina Łeby
 • Dolina rzeki Chociny
  Dolina rzeki Chociny
 • Jezioro Wielkie Brodno
  Jezioro Wielkie Brodno
 • Lasy sopockie
  Lasy sopockie
 • Leśne oczko
  Leśne oczko
 • Niszczycielska działalność wiatru
  Niszczycielska działalność wiatru
 • Rezerwat Kacze Łęgi
  Rezerwat Kacze Łęgi
 • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  separator

  Nad Jez. Milachowo.

 • Staniszewskie Zdroje
  Staniszewskie Zdroje
 • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  separator

  W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

 • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  Zatoka nad Zalewem Wiślanym
 • Źródło Marii zimą
  Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Pomorscy
Tradycyjne ogrody
Zamień nawłocie na malwy przy płocie
Misja Natura
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Mapy

W ostatnich tygodniach pracownicy Parku Krajobrazowego "Mierzeja Wiślana", nie zważając na kapryśną pogodę, pracowali w terenie - ogławiali wierzby, sadzili drzewka i zabepieczali je przezd zgryzaniem przez zwierzynę.

Ogławianie wierzb to tradycyjne zabiegi pielęgnacyjne, które mają na celu ochronę kruchych pni drzew przed rozerwaniem pod ciężarem ciągle rosnących konarów. Dzięki odpowiedniemu podcięciu gałęzi wydłużamy żywotność wierzb. Dzięki ogłowieniem mamy również drobne korzyści materialne - pozyskany z ogłowień materiał posłuży jako opał lub materiał do drobnych prac naprawczych w gospodarstwie.

Zabiegi tego typu wykonuje się u schyłku zimy w naszym regionie odbywało się to zazwyczaj w marcu. Ważne jest, aby konary podciąć zanim drzewo rozpocznie wegetację. Tegoroczna aura ponagliła nasze prace, które wykonaliśmy już w końcu lutego.  Tym razem ogłowiono wierzby posadzane 10 lat temu. Był to dla nich pierwszy zabieg tego typu. Zazwyczaj pierwszy zabieg podcięcia wierzb wykonywaliśmy po 5-6 latach od posadzenia. Niestety w przypadku tych wierzb powolne tempo wzrostu gałązek nie rodziło potrzeby ogłowienia. Powodem takiej sytuacji była nieostrożność miejscowego rolnika i przeniesienie oprysków na roczne żywokoły.  Po tym zdarzeniu mocno spowolniły one swój wzrost, u wielu z nich zaobserwowano częściowy zanik korony, część została zastąpiona nowymi żywokołami. Dopiero w bieżącym roku zaistniała koniczność ogłowienia naszych wierzb.

Tegoroczne prace sprawiły że wszystkie dotychczas posadzone przez nas wierzby zostały już przynajmniej raz ogłowione. W przyszłym roku zaczniemy zabiegi „od nowa”, tzn. wytypujemy wierzby, które będą wymagały ogłowienia.  Tym samym wpiszemy się w odwieczny cykl przyrody.

Gdy tylko uporaliśmy się z ogłowieniami, przystapiliśmy do nasadzeń drzewek. Do szpalerów wierzbowych trafiły stare odmiany jabłoni, które w przyszłości zagęszczą pasy naszych zadrzewień, stworzą miejsca schronienia dla zwierząt,  a także stanowić będą rodzaj swoistej stołówki. Drzewka zabezpieczono specjalnymi osłonkami i wzmocniono palikami, gdyż silne wiatry i zgryzanie przez zwierzynę, to główne zagrożenia na pierwszym etapie wzrostu młodych drzewek.

Prace prowadzone były w ramach zadania: <Ochrona przyrody i środowiska oraz edukacja ekologiczna w Parku Krajobrazowym „Mierzeja Wiślana” i jego otulinie>.