Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

 • Dolina Łeby
  Dolina Łeby
 • Dolina rzeki Chociny
  Dolina rzeki Chociny
 • Jezioro Wielkie Brodno
  Jezioro Wielkie Brodno
 • Lasy sopockie
  Lasy sopockie
 • Leśne oczko
  Leśne oczko
 • Niszczycielska działalność wiatru
  Niszczycielska działalność wiatru
 • Rezerwat Kacze Łęgi
  Rezerwat Kacze Łęgi
 • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  separator

  Nad Jez. Milachowo.

 • Staniszewskie Zdroje
  Staniszewskie Zdroje
 • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  separator

  W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

 • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  Zatoka nad Zalewem Wiślanym
 • Źródło Marii zimą
  Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Pomorscy
Tradycyjne ogrody
Zamień nawłocie na malwy przy płocie
Misja Natura
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Mapy

 

Już od 6-ciu lat pracownicy Parku prowadzą czynną ochronę płazów, w ramach której ustawiane są specjalne płotki zabezpieczające przed wtargnięciem płazów na drogi i parkingi na obszarze osiedla Sokółka I i Fort Forest w Gdyni oraz w rejonie miejscowości Wyspowo koło Nowego Dworu Wejherowskiego.

Na obszarze osiedla Sokółka I w Gdyni ustawiono około 90 – metrowy płotek wyłapujący płazy wychodzące na teren osiedla z sąsiadującego z zabudową od strony wschodniej lasu. Płotek wyłapuje płazy w rozmieszczone wzdłuż niego wiaderka i tym samym musi być codziennie kontrolowany, a płazy przenoszone do miejsc rozrodu na osiedlu. Rozpoczęto również stopniową wymianę stałego płotka przymocowanego do ogrodzenia osiedla Fort Forest, którego funkcją jest zapobieganie dostawianiu się płazów na parking tego osiedla oraz naprowadzanie ich do znajdującego się w bezpośrednim w sąsiedztwie zbiornika retencyjnego. W dwóch zbiornikach wodnych zlokalizowanych na terenie osiedla Sokółki I do godów przystępują przede wszystkim ropuchy szare i żaby trawne.

W Wyspowie zlokalizowano przeszło 100 – metrowej długości płotek naprowadzający płazy do przepustu pod drogą gruntową Wyspowo – Nowy Dwór Wejherowski. W trakcie badań prowadzonych przez herpetologów na zlecenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego obszar ten zidentyfikowano jako miejsce o wyjątkowo dużej śmiertelności chronionych gatunków płazów i dlatego ochrona czynna płazów na tym terenie ma charakter priorytetowy. Stwierdzono tu gody ropuch szarych, żab trawnych i moczarowych oraz traszek zwyczajnych i grzebieniastych.

Realizacja tych działań (rozstawianie plotków oraz prowadzenie regularnych ich kontroli) możliwie jest dzięki zaangażowaniu, poświęcających swój prywatny czas, wolontariuszy. Dziękujemy bardzo!

Miejsc, w których pod kołami samochodów giną chronione gatunki płazów, jest na obszarze Parku i w jego okolicy kilkanaście – tym bardziej cieszy inicjatywa Nadleśnictwa Gdańsk, które od bieżącego roku prowadzi ochronę czynną płazów w rejonie leśniczówki Renuszewo. Płazy migrujące do zbiorników wodnych położonych w Renuszewie ginęły licznie w czasie przekraczania ulicy Spacerowej. Dzięki ustawionemu płotkowi, wyłapującemu wędrujące osobniki w wiaderka, możliwe stało się zmniejszenie ich śmiertelności.