Posprzątaj SWÓJ kawałek Bałtyku !

Data: 23-03-2021

 

Posprzątaj SWÓJ kawałek Bałtyku !

Wiosenna pogoda sprzyja spacerom po plażach nad Zatoką Gdańską i otwartym Morzem Bałtyckim. Jednak nie wszystkie odcinki naszego brzegu morskiego są odpowiednio zadbane. Kto lubi spacery po tzw. dzikich plażach, to wie co można znaleźć na piasku. Nie tylko szklane i plastikowe butelki, opakowania i puszki wyrzucone przez morze, ale również pozostawione przez osoby odwiedzające plaże lub traktujące wydmy jako wysypiska uciążliwych odpadów. Znajdowane śmieci nie są obojętne dla mieszkańców mórz i brzegów, bo najczęściej przyczyniają się do chorób lub śmierci tych organizmów.

Idąc na spacer, zabierzcie ze sobą worek lub siatkę na śmieci. Zróbcie zdjęcia śmieci które znaleźliście i zabraliście z plaży oraz prześlijcie je na nasz adres npk@pomorskieparki.pl Dla autorów zdjęć ze znaleziskami w różnych kategoriach czekają nasze nagrody.

Zaczynamy 27 marca i czekamy na wasze zdjęcia do 19 kwietnia 2021 roku.

Zachęcamy do czynnego udziału w akcji Godzina dla Ziemi – Godzina dla Bałtyku!

https://npk.org.pl/aktualnosci-8/godzina-dla-ziemi-godzina-dla-baltyku/

Szczegóły w regulaminie konkursu. 

teks i zdjęcia: az, lb, pb, jk.

Co mozna znaleźć na plaży i wydmach? Zapraszamy do galerii znalezisk.
Wszechobecne butelki plastikowe - rozkładać będą się od 100 do 1000 lat, uwalniając do środowiska niebezpieczne substancje.
60% plastikowych opakowań można poddać recyklingowi, odzyskując w ten sposób cenne surowce.
Szkło jest najbardziej ekologicznym typem opakowania, można go przetwarzać dowolną ilość razy. Pozostawiona butelka to pułapka ekologiczna dla wielu niewielkich organizmów. Szkło ulega rozpadowi do 4000 lat.
Papier rozkłada się dość szybko, lecz opakowania z kolorową farbą są niebezpieczne dla środowiska.
Ceramiczne elementy nie wyrzuciło morze, zostały tu porzucone.
Resztki lin to pozostałości po sieciach rybackich, zagubionych podczas połowów. Stanowią zagrożenie dla wielu ryb i ssaków morskich.
Liny z naturalnych włókien ulegną z czasem rozpadowi, a ta pozostanie na setki lat.
Pływaki przy sieciach zwykle zrobione są ze styropianu, który poddaje się recyklingowi.
Pozostałości agrowłókniny, skąd dotarły na plażę?
Pozostałości po spacerowiczach i plażowiczach, a butelka to "najprzyjemniejszy" śmieć.
Aluminium to doskonały materiał na opakowania, jednak rozkłada się ponad 100 lat. Do produkcji zużywa się 14 razy więcej energii niż przy szkle, a odzyskiwanie aluminium oszczędza do 90% energii.
Metale ulegają korozji od 80 do 100 lat.
Zużyte opony to bardzo cenny surowiec, który jest wykorzystywany w wielu technologiach. Porzucenie jest czystym marnotrawstwem.