Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

 • Dolina Łeby
  Dolina Łeby
 • Dolina rzeki Chociny
  Dolina rzeki Chociny
 • Jezioro Wielkie Brodno
  Jezioro Wielkie Brodno
 • Lasy sopockie
  Lasy sopockie
 • Leśne oczko
  Leśne oczko
 • Niszczycielska działalność wiatru
  Niszczycielska działalność wiatru
 • Rezerwat Kacze Łęgi
  Rezerwat Kacze Łęgi
 • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  separator

  Nad Jez. Milachowo.

 • Staniszewskie Zdroje
  Staniszewskie Zdroje
 • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  separator

  W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

 • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  Zatoka nad Zalewem Wiślanym
 • Źródło Marii zimą
  Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Pomorscy
Tradycyjne ogrody
Zamień nawłocie na malwy przy płocie
Misja Natura
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Mapy

W miniony piątek 23 marca 2018 r. w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim odbył się Finał Wojewódzki XVII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski.

Konkurs ma na celu zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej parków krajobrazowych Polski, a także poszerzenie wiadomości z zakresu ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska. Jest to również doskonała okazja do integracji uczniów oraz wymiany doświadczeń między szkołami i służbami parków krajobrazowych. Konkurs skierowany jest do uczniów klas gimnazjalnych z gmin, które wchodzą w skład parków krajobrazowych i ich otulin.

Na finał do serca Żuław Wiślanych zjechali laureaci wyłonieni podczas trzech etapów na szczeblu  szkolnym, gminnym i parkowym z województwa pomorskiego. Czteroosobowym zespołom towarzyszyli nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu oraz nasze koleżanki z poszczególnych Parków Krajobrazowych – Doliny Słupi, Kaszubskiego, Nadmorskiego, Wdzydzkiego i Zaborskiego.  Po krótkim powitaniu przez kierownika PK „Mierzeja Wiślana”  uczestnicy przystąpili najpierw do rozwiązywania testów, a następnie – po krótkiej przerwie – do  rozpoznawania ze zdjęć  gatunków roślin i zwierząt objętych ochroną prawną. Jak się okazało ta część konkursu okazała się decydującą w klasyfikacji końcowej.

W trakcie prac komisji sprawdzającej zadania, uczestnicy konkursu odbyli warsztaty ceramiczne  oraz pod okiem przewodnika zwiedzili ekspozycje Muzeum Żuławskiego Parku Historycznego.

I wreszcie przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu. Zwyciężyła drużyna z Zaborskiego Parku Krajobrazowego ze Szkoły Podstawowej w Silnie. Przed laureatami nie lada wyzwanie – Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w województwie zachodniopomorskim.

Nasza reprezentacja z Mikoszewa zajęła II miejsce, co zważywszy na bardzo wysoki poziom konkursu stanowi powód do dumy.

Konkurs był dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, a w Żuławskim Parku Historycznym gościliśmy dzięki uprzejmości Burmistrza Miasta Nowy Dwór Gdański.