Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

 • Dolina Łeby
  Dolina Łeby
 • Dolina rzeki Chociny
  Dolina rzeki Chociny
 • Jezioro Wielkie Brodno
  Jezioro Wielkie Brodno
 • Lasy sopockie
  Lasy sopockie
 • Leśne oczko
  Leśne oczko
 • Niszczycielska działalność wiatru
  Niszczycielska działalność wiatru
 • Rezerwat Kacze Łęgi
  Rezerwat Kacze Łęgi
 • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  separator

  Nad Jez. Milachowo.

 • Staniszewskie Zdroje
  Staniszewskie Zdroje
 • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  separator

  W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

 • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  Zatoka nad Zalewem Wiślanym
 • Źródło Marii zimą
  Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Pomorscy
Tradycyjne ogrody
Zamień nawłocie na malwy przy płocie
Misja Natura
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Mapy

Sowy to znamienna grupa ptaków, wokół której krąży wiele mitów i legend. Część z nich głęboko zakorzeniła się w wierzeniach i kulturze. Powiedzenie „sowa na dachu kwili, umrzeć komuś po chwili” czy tłumaczenie głosu pójdźki jako nawoływania „pójdź, pójdź w dołek pod kościołek” powodują, że sowy postrzegane są jako istoty zwiastujące śmierć lub nadchodzące nieszczęście. Innym razem możemy usłyszeć hasło o zabarwieniu pozytywnym „sowa mądra głowa”. Mówi się, że przysłowia są mądrością narodu, jednak mogą one wprowadzać spore zamieszanie w postrzeganiu sów. Większość gatunków sów występujących w Polsce prowadzi nocny tryb życia, co powoduje, że odbierane są jako ptaki mistyczne oraz pełne tajemnic. Tylko lepsze ich poznanie może wpłynąć na zmianę stosunku do tej grupy ptaków.

W roku 2018 Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach przy współpracy z Zaborskim Parkiem Krajobrazowym zrealizował projekt o nazwie „Poznajemy sowy”. Głównym celem warsztatów było zapoznanie uczestników z biologią i ekologią sów oraz sposobami ochrony czynnej. Zajęcia przebiegały w dwóch etapach. W pierwszej części uczestnicy brali udział w prelekcji, podczas której dowiedzieli się miedzy innymi jakie menu preferują sowy, dlaczego ich lot jest bezszelestny, a słuch doskonały. Młodzież miała również okazję zapoznać się z piórami i wypluwkami pochodzącymi od różnych gatunków sów. Na zakończenie zajęć, wspólnie wybieraliśmy się na nasłuchy, dzięki którym udało się stwierdzić stanowiska lęgowe puszczyka i płomykówki. W pierwszym etapie projektu w zajęciach prowadzonych przez Zaborski Park Krajobrazowy wzięły udział 222 osoby.

Drugi etap projektu odbywał się w siedzibie Parku w Charzykowach. Tym razem skupiliśmy się na płomykówce – sowie z sąsiedztwa. Młodzież wysłuchała krótkiego wykładu na jej temat oraz obejrzała film przedstawiający biologię płomykówki oraz współpracę przyrodników w zakresie ochrony gatunku z różnymi grupami społecznymi. W dalszej części zajęć odbył się pojedynek wiedzy na temat sów. Pomiędzy sobą rywalizowały świetlice wiejskie biorące udział w projekcie. Konkurencje nie były łatwe. Młodzież rozpoznawała sowy na podstawie głosów, sylwetek oraz dopasowywała sztuczne miejsca lęgowe do gatunku.

Podsumowaniem warsztatów była gra terenowa polegająca na wyszukaniu sylwetek sów oraz rozwiązaniu zadań utrwalających wiedzę o gatunkach lęgowych sów występujących w Polsce. W drugim etapie zajęć uczestniczyły 84 osoby z 13 świetlic wiejskich z gminy Chojnice.

Projekt „Poznajemy sowy” został dofinansowany ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.