Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

 • Dolina Łeby
  Dolina Łeby
 • Dolina rzeki Chociny
  Dolina rzeki Chociny
 • Jezioro Wielkie Brodno
  Jezioro Wielkie Brodno
 • Lasy sopockie
  Lasy sopockie
 • Leśne oczko
  Leśne oczko
 • Niszczycielska działalność wiatru
  Niszczycielska działalność wiatru
 • Rezerwat Kacze Łęgi
  Rezerwat Kacze Łęgi
 • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  separator

  Nad Jez. Milachowo.

 • Staniszewskie Zdroje
  Staniszewskie Zdroje
 • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  separator

  W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

 • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  Zatoka nad Zalewem Wiślanym
 • Źródło Marii zimą
  Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Pomorscy
Tradycyjne ogrody
Zamień nawłocie na malwy przy płocie
Misja Natura
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Mapy

15 stycznia 2019 roku w siedzibie Zaborskiego Parku Krajobrazowego w Charzykowach odbył się etap parkowy ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Do rywalizacji przystąpiły cztery szkoły: Szkoła Podstawowa nr 2 z Brus, Zespół Szkół Publicznych z Konarzyn, Szkoła Podstawowa z Silna i Szkoła Podstawowa nr 7 z Chojnic.

Zadaniem drużyn było rozwiązanie testu z zakresu biologii i geografii oraz wiedzy dotyczącej parków krajobrazowych województwa pomorskiego. Dodatkowo uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością rozpoznawania roślin i zwierząt chronionych oraz roślin pospolitych. Przedstawiciel każdej z drużyn maksymalnie mógł zdobyć 140 punktów.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Silnie w składzie: Paulina Januszewska, Kinga Lemanczyk, Łukasz Szmagliński i Hubert Witkowski. Zespół łącznie zdobył 500 punktów. Uczniów do konkursu przygotowała Pani Barbara Szczęsna.

Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 2 w Brusach, którą reprezentowała drużyna w składzie: Sara Drobińska, Marta Osowska, Anna Piekarska i Kinga Schramke. Zespół łącznie zdobył 497 punktów. Uczniów do konkursu przygotowała Pani Beata Lubińska.

Trzecie miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Chojnicach w składzie: Maja Hejnicka, Anna Chabowska, Agata Wodowska i Marta Wenderska. Zespół łącznie zdobył 465 punktów. Uczniów do konkursu przygotowała Pani Ewa Raith.

Na miejscu czwartym uplasował się Zespół Szkół Publicznych w Konarzynach reprezentowany przez drużynę w składzie: Marta Kostrzewska, Zuzanna Milewska, Anna Wojciechowska i Sara Wnuk Lipińska. Zespół łącznie zdobył 373 punkty. Uczniów do konkursu przygotowała Pani Elżbieta Blank.

Indywidualnie najlepszy wynik na etapie parkowym zdobył Łukasz Szmagliński ze Szkoły Podstawowej w Silnie, który uzyskał 133 punkty na 140 możliwych.

Szkoła Podstawowa z Silna będzie reprezentowała Zaborski Park Krajobrazowy na etapie wojewódzkim, który odbędzie się 22 marca 2019 roku w Parku Krajobrazowym Dolina Słupi.

Organizacja konkursu została dofinansowana ze środków WFOŚiGW w Gdańsku.