Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

 • Dolina Łeby
  Dolina Łeby
 • Dolina rzeki Chociny
  Dolina rzeki Chociny
 • Jezioro Wielkie Brodno
  Jezioro Wielkie Brodno
 • Lasy sopockie
  Lasy sopockie
 • Leśne oczko
  Leśne oczko
 • Niszczycielska działalność wiatru
  Niszczycielska działalność wiatru
 • Rezerwat Kacze Łęgi
  Rezerwat Kacze Łęgi
 • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  separator

  Nad Jez. Milachowo.

 • Staniszewskie Zdroje
  Staniszewskie Zdroje
 • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  separator

  W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

 • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  Zatoka nad Zalewem Wiślanym
 • Źródło Marii zimą
  Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Pomorscy
Tradycyjne ogrody
Zamień nawłocie na malwy przy płocie
Misja Natura
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Mapy

Wilk Szary­­ to  drapieżnik który od zawsze wzbudza w ludziach rozmaite, czasami skrajne emocje. Od tego roku w ofercie Ośrodka Edukacji Ekologicznej pojawił się nowy temat warsztatów, który cieszy się bardzo dużą popularnością - „Wilcza wataha- społeczność doskonała” . Celem warsztatów jest przybliżenie codziennego życia watahy, nauka rozpoznawania śladów oraz spotkanego zwierzęcia. Oczywiście jednym z poruszanych tematów jest również sposób w jaki należy się zachować, w razie spotkania z wilkiem „oko w oko”. Ciekawostkę może stanowić fakt, że podczas warsztatów jest poruszany temat dziejów tego gatunku. Zajęcia prowadzone są w formie dyskusji  z uczestnikami. W trakcie części terenowej nacisk kładziony jest na poszukiwanie śladów świadczących o obecności samego wilka lub jego pokarmu. Temat jest bardzo aktualny, jako że od kilku lat wilki coraz częściej widziane są w kaszubskich lasach. Były obserwowane m.in. w leśnictwie Sikorzyno, nieopodal Wieżycy.

Na zajęciach omawiana jest biologia i anatomia wilków (tym samym uczestnik dowiaduje się jak wykluczyć, że spotkany przez nas osobnik nie jest psem ), ponadto mowa jest o cechach przystosowania wilka do doskonałego przetrwania w naturze. Na warsztatach prowadzona jest dyskusja na temat miejsc bytowania wilka w poszczególnych województwach Polski, ze szczególnym uwzględnieniem województwa Pomorskiego i okolicy Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Wspólnie zastanawiamy się dlaczego w niektórych rejonach Polski nie występują wilki. Każdy uczestnik wychodzi z zajęć z wiedzą, że to nie wilk jest zagrożeniem dla człowieka, a człowiek dla wilka. Wiele tych zwierząt ginie na drogach, padają także łupem kłusowników. Wilk jest w Polsce od 1998 roku gatunkiem chronionym, co oznacza, że jakakolwiek ingerencja w życie tego gatunku bez zezwolenia ministra środowiska jest zagrożona karą. Dzięki temu w Polsce może żyć już nawet 2000 osobników, w tym w województwie pomorskim około 100 osobników. Każdy uczestnik może wypowiedzieć się, jak należy się zachować gdy stanie się „oko w oko” z wilkiem po czym następuje dyskusja, czy taka reakcja byłaby prawidłowa. Podczas kolejnej części warsztatów, która jest czysto praktyczna, uczniowie wyruszają na poszukiwania tropów zostawionych przez wilczą watahę. Przy okazji dowiadują się, co jest doskonałym pokarmem dla wilka, ile tego pokarmu dziennie potrzebuje, kiedy i w jaki sposób poluje oraz jak w prosty sposób określić, że pozostawione odchody należą właśnie do wilków. Wilk Szary jest niezwykle inteligentnym zwierzęciem i ma szeroko rozwiniętą komunikację miedzy osobnikami swojego gatunku. Uczniowie dowiadują się na czym ta komunikacja polega i jak ona wygląda. Omawiana też jest hierarchia wilczej watahy, jak również wyjaśniane jest dlaczego w stadzie na czele zawsze znajduje para alfa, a nie inny osobnik oraz kto wchodzi w skład wilczej rodziny.

Zależy nam aby na koniec warsztatów każdy z uczestników wiedział, że wilk nie stanowi zagrożenia dla człowieka i od niego stroni. Każde ewentualne spotkanie z wilkiem może świadczyć o naszym właściwym zachowaniu w lesie, o tym że zachowujemy się cicho i tak też się poruszamy, a w takim przypadku jeśli mamy odrobinę szczęścia i aparat przy sobie może nam się nawet udać uwiecznić na zdjęciu to piękne i majestatyczne zwierzę.