Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

 • Dolina Łeby
  Dolina Łeby
 • Dolina rzeki Chociny
  Dolina rzeki Chociny
 • Jezioro Wielkie Brodno
  Jezioro Wielkie Brodno
 • Lasy sopockie
  Lasy sopockie
 • Leśne oczko
  Leśne oczko
 • Niszczycielska działalność wiatru
  Niszczycielska działalność wiatru
 • Rezerwat Kacze Łęgi
  Rezerwat Kacze Łęgi
 • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  separator

  Nad Jez. Milachowo.

 • Staniszewskie Zdroje
  Staniszewskie Zdroje
 • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  separator

  W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

 • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  Zatoka nad Zalewem Wiślanym
 • Źródło Marii zimą
  Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Pomorscy
Tradycyjne ogrody
Zamień nawłocie na malwy przy płocie
Misja Natura
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Mapy

Na szkolnym korytarzu tłoczno i gwarno, uczniowie zbierają się w oczekiwaniu na rozpoczęcie kolejnej lekcji. Szkolny dzwonek zdążył już wybrzmieć więc lada moment wszyscy znikną w swoich salach i oddadzą się nauce. Można powiedzieć, że dzień jak co dzień. Ale w jednej z klas Szkoły w Goręczynie odbywają się dzisiaj trochę inne zajęcia niż zazwyczaj ma to miejsce...

Jako że za oknem zima w pełni, mróz szczypie w uszy a pod butami skrzypi śnieg zadajemy uczniom pytanie, na które odpowiedź, jak sądzimy, może być tylko jedna.

- Lubicie zimę?

Z sali pada gromkie: "Tak". Pytanie "dlaczego?" okazuje się być równie retoryczne, jak to pierwsze. Po przedyskutowaniu argumentów, dla których zima jest fajna, wśród których oczywiście nie brakuje wszystkich zimowych atrakcji i aktywności, którym można się oddawać na śniegu, pytamy czy według naszych słuchaczy zwierzęta również lubią zimę. Tu już odpowiedź nie jest tak jednoznaczna. Dyskutując nad tą kwestią wspólnie dochodzimy do wniosku, że zima to dla zwierząt bardzo trudny czas. Rozmawiamy o różnych strategiach zwierząt na przetrwanie zimy. Wspominamy o ptakach odlatujących w cieplejsze rejony głównie ze względu na brak pokarmu w okresie zimowym.

- Jak podczas srogiej zimy pomóc tym ptakom, które nie odlatują i zimę spędzają u nas?- pytamy.

W tym momencie wzrok wszystkich słuchaczy kieruje się na tył klasy, gdzie na stołach czekają już przygotowane nasiona, smalec i siatka.

- To znaczy, że będziemy robić ptasie smakołyki?- pyta jedna z uczestniczek.

Potwierdzamy i tłumaczymy, że będziemy przygotowywać tłuszczowe kule dla ptaków i nauczymy się jak mądrze je dokarmiać. Cała sztuka wyrobu tych rarytasów polega na tym, ażeby nasiona znalazły się wewnątrz kuli tłuszczu, na całym jej przekroju. Oczywiście nie może się to udać bez ubrudzenia rąk i dokładnego rozgniecenia smalcu i wymieszania go z nasionami. Wyrób ptasich smakołyków okazuje się sprawiać wszystkim wiele frajdy i w błyskawicznym tempie powstają nowe kule, które na koniec pakujemy do siatek. Tak przyrządzony ptasi smakołyk gotowy jest do wywieszenia. Po umieszczeniu kul przed szkołą pozostaje tylko czekać na pierwszych amatorów naszych przysmaków. Ptasie bractwo, ku ogólnej radości, nie zawodzi i udaje nam się zaobserwować sikory, mazurki, sójkę i dzwońca.

- Te kule naprawdę im smakują- stwierdza z radością w głosie jeden z uczestników, komentując tłok jaki zrobił się przy jednej z kul wiszących na gałęzi drzewa.

- To najlepszy dowód, że dobrze się spisaliście- odpowiada wznosząc w górę kciuk prowadząca warsztaty Małgorzata Piotrowicz.

Z Zimowych warsztatów, które przeprowadziliśmy w grudniu skorzystało ponad 660 uczniów. Warsztaty zostały dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.