Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

 • Dolina Łeby
  Dolina Łeby
 • Dolina rzeki Chociny
  Dolina rzeki Chociny
 • Jezioro Wielkie Brodno
  Jezioro Wielkie Brodno
 • Lasy sopockie
  Lasy sopockie
 • Leśne oczko
  Leśne oczko
 • Niszczycielska działalność wiatru
  Niszczycielska działalność wiatru
 • Rezerwat Kacze Łęgi
  Rezerwat Kacze Łęgi
 • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  separator

  Nad Jez. Milachowo.

 • Staniszewskie Zdroje
  Staniszewskie Zdroje
 • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  separator

  W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

 • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  Zatoka nad Zalewem Wiślanym
 • Źródło Marii zimą
  Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Pomorscy
Tradycyjne ogrody
Zamień nawłocie na malwy przy płocie
Misja Natura
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Mapy

Jaki piękny krajobraz! – nie raz słyszeliśmy te słowa lub sami je wypowiadaliśmy, ale co to jest „krajobraz” i czy zawsze musi być piękny? Krajobraz ma wiele definicji i jest różnie interpretowany. Ogólnie mówiąc, jest to wszystko to, co widzimy wokół nas: elementy naturalne oraz antropogeniczne. Krajobraz może być nie tylko naturalny i półnaturalny, ale również przemysłowy, zdewastowany, szpecący... Dlatego ważne jest abyśmy byli świadomi, iż to głównie człowiek odpowiada za stan środowiska naturalnego i jak ważną rolę przestrzeń odgrywa w naszym życiu.

20 października 2000 roku we Florencji sporządzona została Europejska Konwencja Krajobrazowa, którą Polska ratyfikowała w 2004 roku, a której podstawowym celem jest „promowanie ochrony, gospodarki i planowania krajobrazu. Zgodnie z zapisami Konwencji, krajobraz to ważny element życia ludzi zamieszkujących w miastach i na wsiach, na obszarach zdegradowanych, pospolitych, jak również na obszarach odznaczających się wyjątkowym pięknem.”

Stąd 20-sty października został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Krajobrazu i w tym dniu organizowane są spacery krajobrazowe. Kaszubski Park Krajobrazowy, którego zadaniem m.in. jest ochrona krajobrazu, po raz kolejny przyłączył się do tej inicjatywy i zaplanował spacer krajobrazowy pt. „Od średniowiecza do czasów współczesnych – przeobrażenia krajobrazu kaszubskiego.” Udział  w  nim wzięła młodzież z dwóch szkół: SP 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach oraz ZKiW w Szymbarku, prowadzącym był przewodnik turystyczny Artur Zagozdon. Młodzież pokonała ok. 12 km i miała bezcenną okazję na lekcję przyrody, geografii i historii w terenie. Wszystko to w otoczeniu malowniczych lasów i naturalnych krajobrazów Kaszubskiego Parku. Aura pięknej złotej jesieni sprzyjała nam przez całą drogę. Mamy nadzieję, że każdy z uczestników dostrzegł i docenił piękno otaczającego nas środowiska , a tym samym będzie dbał o nie jak najlepiej potrafi.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.