Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

 • Dolina Łeby
  Dolina Łeby
 • Dolina rzeki Chociny
  Dolina rzeki Chociny
 • Jezioro Wielkie Brodno
  Jezioro Wielkie Brodno
 • Lasy sopockie
  Lasy sopockie
 • Leśne oczko
  Leśne oczko
 • Niszczycielska działalność wiatru
  Niszczycielska działalność wiatru
 • Rezerwat Kacze Łęgi
  Rezerwat Kacze Łęgi
 • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  separator

  Nad Jez. Milachowo.

 • Staniszewskie Zdroje
  Staniszewskie Zdroje
 • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  separator

  W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

 • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  Zatoka nad Zalewem Wiślanym
 • Źródło Marii zimą
  Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Pomorscy
Tradycyjne ogrody
Zamień nawłocie na malwy przy płocie
Misja Natura
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Mapy

Brzegi Jeziora Charzykowskiego zostały posprzątane kolejny raz. W dniach 7 i 8 kwietnia 2017 r. odbyła się już dziewiąta edycja akcji, w której uczestniczyło blisko 100 osób. Wśród nich byli: leśnicy z nadleśnictw Rytel i Przymuszewo, myśliwi, pracownicy parków - narodowego i krajobrazowego, żeglarze z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego i LKS Charzykowy, woprowcy, rybacy, pracownicy RZGW, strażacy z OSP Charzykowy, uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Chojnicach, wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Wierzchowie Człuchowskim i członkowie sekcji kajakowej Szansa działającej przy ChKŻ, a skupiającej dzieci i młodzież niepełnosprawną.

Jezioro Charzykowskie jest największym zbiornikiem wodnym na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Jezioro jest najczęściej i najchętniej wykorzystywane dla celów turystycznych i rekreacyjnych. W związku z tym jest ono najbardziej narażone na zaśmiecanie.

W tym roku zebrano najmniej śmieci spośród wszystkich edycji akcji, co oznacza, że wreszcie po latach widać efekty naszej ciężkiej pracy. W pierwszych latach zbieraliśmy aż trzy kontenery śmieci każdego roku, w ubiegłym roku dwa, a w tym tylko jeden! Co znajdujemy nad brzegiem? Ja co roku są to: butelki szklane i pet, puszki aluminiowe, pojemniki po zanęcie wędkarskiej, opony, stare fotele, pampersy, wiadra. W przeszłości była też narta wodna, lodówka i elementy karoserii samochodowej. Czy śmieci jest mniej? Z pewnością zbieramy ich mniej, ale prawdopodobnie pozbieraliśmy śmieci, które latami zalegały nad brzegiem jeziora, a teraz tylko te z ostatniego sezonu turystycznego.

Od początku akcję finansowo wspiera WFOŚiGW oraz Gmina Chojnice. Jednym z inicjatorów akcji w 2009 roku był Tomasz Biesek, trener sekcji kajakowej Szansa, działającej przy ChKŻ: Dlaczego to robię? Kocham to Jezioro! Mieszkam w Charzykowach i spędzam nad nim bardzo dużo czasu na treningach z młodzieżą niepełnosprawną. Korzystając z uroków Jeziora Charzykowskiego jesteśmy jemu po porostu to winni. To spłata naszego długu wdzięczności.

Tegoroczna akcja to nasz wkład w obchody Roku Wisły. Jest to wielkie święto Wisły oraz rzek położonych w jej dorzeczu, w tym także Brdy z jej licznymi dopływami. Ale to nie koniec. W sobotę 22 kwietnia przy współpracy z branżą kajakową ze Swornegaci, miejscowym OSP, Wiejskim Domem Kultury w Swornegaciach i Stowarzyszeniem „Charzy…” organizujemy sprzątanie rzek na terenie Zaborskiego PK: Brdy, Zbrzycy i Chociny. Zapraszamy wszystkich miłośników czystych rzek do współpracy.