ŚWIATŁA PÓŁNOCY. W poszukiwaniu zórz polarnych

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej
w ramach spotkań „CIEEkawi świata”
zaprasza na opowieść „ŚWIATŁA PÓŁNOCY. W poszukiwaniu zórz polarnych”

Spotkanie odbędzie się online w Facebook Live: https://www.facebook.com/CIEEGdansk/live/
w dniu 25 marca 2021 roku o godz. 18:00

Szczegóły w wydarzeniu: (20+) ŚWIATŁA PÓŁNOCY. W poszukiwaniu zórz polarnych | Facebook

Arktyczna noc - choć przeciągająca się na okres kilku miesięcy - wcale nie jest ciemna. Jej mrok niespodziewanie potrafią rozświetlić rozbłyski zorzy polarnej, nazywanej światłami północy. Czym jest to niezwykłe zjawisko? Gdzie i kiedy można je dostrzec? Od czego zależą jej kolory? O tym opowie Karol Wójcicki - popularyzator astronomii i  doświadczony „łowca” zorzy.

Spotkanie finansowane jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Karol Wójcicki

Pasjonat i fotograf nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage Z głową w gwiazdach na Facebooku.

Przemierza cały świat w pogoni za zaćmieniami Słońca, a dwa miesiące w roku spędza za kołem podbiegunowym polując na zorze polarne. Jednocześnie uwielbia leżeć na tarasie u siebie w domu, wypatrując sypiących z nieba meteorów.

Z zarażania swoją astronomiczną pasją innych uczynił sposób na życie. Zorganizował jedne z największych na świecie wspólnych obserwacji nocnego nieba (na 12 tys. osób) oraz wiele innych imprez popularnonaukowych. Częsty gość programów telewizyjnych i radiowych.

Współpracownik Gazety Wyborczej. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Nauczyciel astronomii w szkole podstawowej Eureka. W latach 2008-2016 związany z Centrum Nauki Kopernik. Obecnie odkrywa przed innymi sekrety Arktyki, podczas wypraw na obserwacje zorzy polarnej.

Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.

 

 

Światła północy fot. K. Wójcicki