Towarzystwo Przyrodnicze w Gdańsku (1743-1945) i jego działalność na rzecz ochrony przyrody.

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej
w ramach comiesięcznych spotkań miłośników ekologii
zaprasza na opowieść:
„Towarzystwo Przyrodnicze w Gdańsku (1743-1945) i jego działalność na rzecz ochrony przyrody.”

Spotkanie z  Kingą Langowską odbędzie się na profilu CIEE w Facebook Live: https://www.facebook.com/CIEEGdansk/live/  w dniu 13 maja 2021 roku o godz. 18:00.

Podczas spotkania poznamy historię jednego z najstarszych towarzystw naukowych na ziemiach polskich, a zarazem jednego z najważniejszych towarzystw naukowych w historii Gdańska i Pomorza Gdańskiego – Towarzystwa Przyrodniczego w Gdańsku (Societas Physicae Experimentalis, Die Naturforschende Gesellschaft). Zostało ono założone w 1743 roku i funkcjonowało, aż do 1945 roku. Przez lata stanowiło miejsce spotkań znamienitych mieszkańców Gdańska zainteresowanych działalnością naukową, w tym ochroną przyrody. Towarzystwo organizowało wykłady i pokazy doświadczalne z zakresu nauk przyrodniczych i ścisłych, gromadziło zbiory archeologiczne, etnograficzne przyrodnicze i paleontologiczne oraz prowadziło bibliotekę naukową. Współpracowało również z władzami miejskimi w kwestii ustawodawstwa medycznego, tworzenia muzeów i uniwersytetu oraz rezerwatów przyrody.

Kinga Langowska - doktorantka historii w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz specjalistka ds. badawczych w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Spotkanie finansowane jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. 

Publikacje Towarzystwa Przyrodniczego w Gdańsku, Źródła: Smithsonian Library, Elbląska Biblioteka Cyfrowa, Public Domain Mark 1.0