Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

 • Dolina Łeby
  Dolina Łeby
 • Dolina rzeki Chociny
  Dolina rzeki Chociny
 • Jezioro Wielkie Brodno
  Jezioro Wielkie Brodno
 • Lasy sopockie
  Lasy sopockie
 • Leśne oczko
  Leśne oczko
 • Niszczycielska działalność wiatru
  Niszczycielska działalność wiatru
 • Rezerwat Kacze Łęgi
  Rezerwat Kacze Łęgi
 • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  separator

  Nad Jez. Milachowo.

 • Staniszewskie Zdroje
  Staniszewskie Zdroje
 • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  separator

  W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

 • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  Zatoka nad Zalewem Wiślanym
 • Źródło Marii zimą
  Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Pomorscy
Tradycyjne ogrody
Zamień nawłocie na malwy przy płocie
Misja Natura
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Mapy

 

Już po raz trzeci spotkaliśmy się na organizowanym z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska spacerze krajobrazowym. Tym razem na miejsce wycieczki wybrane zostały okolice Gdyni. Mimo niesprzyjającej pogody towarzyszyła nam pokaźna grupa miłośników przyrody, a po drodze przyłączali się kolejni. Przez jakiś czas towarzyszyła nam także grupa rowerzystów. Podziwialiśmy mijane, pełne kolorów krajobrazy przypominające jesienne Bieszczady. Po drodze oglądaliśmy okazałe, oplecione bluszczem daglezje i pokaźnych rozmiarów mrowiska. W związku z przepadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania niepodległości nie mogło zabraknąć elementu historycznego. Dłuższą chwilę spędziliśmy przy pomniku pamięci poległych i pomordowanych w czasach drugiej wojny światowej Strażników Przyrody Ojczystej. Pomnik powstał w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku z inicjatywy działaczy Ligi Ochrony Przyrody. Historię powstania pomnika przedstawiła Alicja Wrzosek z gdyńskiego oddziału PTTK.  Pamięć nieżyjących przyrodników uczciliśmy minutą ciszy, zapaliliśmy również znicze.

Kolejnym przystankiem był most nad Trasą Kwiatkowskiego, miejsce, które idealnie nadaje się na zwrócenie uwagi na problemy strefy styku miasto – park. W tym miejscu wywiązała się dyskusja dotycząca zagrożeń dla naszego Parku, wynikających z rozwoju trójmiejskiej aglomeracji.

W drugiej części spaceru pogoda zdecydowanie pogorszyła się i w silnym wietrze oraz deszczu schodziliśmy w stronę miasta. Jeszcze podziwianie wielkich boczniaków rosnących na powalonym pniu, kilka słów o mijanych pomnikach przyrody, Święta Góra i nasz spacer dobiegł końca.

Po drodze zebraliśmy dwa worki śmieci (butelki, plastiki, papiery). W porozumieniu z miejscowym leśniczym zostawiliśmy je pod ostatnią z mijanych wiat turystycznych. W poniedziałek zebrane przez nas śmieci zostały wywiezione z lasu.

Spacer krajobrazowy po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym zorganizowany został przy współpracy z Zarządem Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Gdańsku, a wycieczkę prowadzili pracownicy TPK: Agnieszka Kowalewska i Dariusz Podbereski.