Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

 • Dolina Łeby
  Dolina Łeby
 • Dolina rzeki Chociny
  Dolina rzeki Chociny
 • Jezioro Wielkie Brodno
  Jezioro Wielkie Brodno
 • Lasy sopockie
  Lasy sopockie
 • Leśne oczko
  Leśne oczko
 • Niszczycielska działalność wiatru
  Niszczycielska działalność wiatru
 • Rezerwat Kacze Łęgi
  Rezerwat Kacze Łęgi
 • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  separator

  Nad Jez. Milachowo.

 • Staniszewskie Zdroje
  Staniszewskie Zdroje
 • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  separator

  W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

 • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  Zatoka nad Zalewem Wiślanym
 • Źródło Marii zimą
  Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Pomorscy
Tradycyjne ogrody
Zamień nawłocie na malwy przy płocie
Misja Natura
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Mapy

VII Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze już za nami, gościliśmy przedstawicieli 9 szkół z terenu powiatu kartuskiego (400 uczestników). Organizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki współpracy pięciu oddziałów Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, Zielonej Szkoły w Schodnie i Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Szymbarku.

Uroczystego otwarcia i przywitania gości dokonała p. Monika Rekowska (gł. specj. ds. edukacji w OEE), następnie uczestnicy zostali zapoznani z harmonogramem przedsięwzięcia. Pierwszym punktem był „Konkurs na najbardziej oryginalne przebranie za gatunek motyla występujący na terenie KPK”. Podczas prac komisji konkursowej entomolog mgr Małgorzata Piotrowicz opowiedziała o motylach, które są nie tylko ozdoba naszych łąk i ogrodów, ale pełnią dla nas ważną rolę w ekosystemach. Zapylają kwiaty, dzięki czemu tworzą się owoce, a rośliny mogą się rozmnażać. Motyl rodzi się z jaja i zanim zostanie dorosłą uskrzydlona formą, będzie jeszcze gąsienicą i poczwarką. Gąsienice - tak jak imago - zaskakują kolorami  i kształtami. Motyle zwyczajowo dzielimy na dzienne i nocne, choć nie każda ćma lata w nocy. Jeżeli chcemy zaprosić motyle do swoich ogrodów,  posadźmy rośliny miododajne, przylecą , a zaraz za nimi inne cudowne owady.

Po rozstrzygnięciu konkursu dzieci wraz z opiekunami i instruktorami udały się w kierunku lasu na warsztaty terenowe prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę instruktorów, wśród których znalazło się  9 pracowników PZPK.

Tematyka warsztatów przedstawiała się następująco: „Wiosna w lesie i na łące”, „Wiosna w stawach naturalnych”, „Poznajemy drzewa i krzewy”, „Wiosna w świecie ptaków”, „Owadzie przejawy wiosny”.

Po powrocie z terenu na uczestników czekało ekologiczne koło fortuny, stoiska na temat płazów, porostów, skał oraz różne tablice interaktywne, dzięki którym dzieci same zdobywały wiedzę na wybrany przez siebie temat. Dodatkowo, na pamiątkę można było wykonać motyla przytwierdzonego do klamerki i żabę z kamieniem w roli głównej. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia „VII wiosennych warsztatów przyrodniczych” a w szczególności pracownikom Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych za zaangażowanie w realizację naszego wspólnego przedsięwzięcia.

Poniżej przedstawiamy wyniki „Konkurs na najbardziej oryginalne przebranie za gatunek motyla występujący na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego”:

I  Amelia Szulist, Zespół Kształcenia i Wychowania w Szymbarku

I  Natalia Brzozowska, Zespół Kształcenia i Wychowania w Szymbarku  

II Zofia Turzyńska  , Zespół Kształcenia i Wychowania w Szymbarku  

III Michał Stec, Zespół Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Baninie

III Oliwia Makurat, Zespół Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Baninie

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

Warsztaty i nagrody konkursowe zostały dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.