W Andy po… nietoperze. Przyrodniczo-fotograficzna podróż do Kolumbii.

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej
w ramach spotkań „CIEEkawi świata”
zaprasza na opowieść:
„W Andy po… nietoperze. Przyrodniczo-fotograficzna podróż do Kolumbii.”

Spotkanie z Mateuszem Ciechanowskim i Zuzanną Wikar odbędzie się na profilu CIEE w Facebook Live w dniu 25 lutego 2021 roku o godz. 18:00
Szczegóły w wydarzeniu

W wysokich Andach gęste mgły i codzienne deszcze zasilają w wodę niezwykłe lasy, pełne endemicznych zwierząt i roślin. To właśnie tam, w południowej Kolumbii, powstać ma pierwsza polska stacja badawcza w tropikach i tam też powstaje rezerwat przyrody na ziemi wykupionej przez polską fundację Biodiversitatis. Właśnie do tego rezerwatu wybraliśmy się, aby zbadać, jakie nietoperze latają nocami wśród powykręcanych, omszonych drzew.

Kolumbijska przyroda nie kończy się jednak na nietoperzach, ani na wilgotnych lasach górskich. Jeden z 17 tzw. krajów megaróżnorodnych na świecie, prawdziwych przyrodniczych skarbców naszej planety, jest domem 1921 gatunków ptaków, 4270 gatunków storczyków, 3274 gatunków motyli dziennych, 492 gatunków ssaków i wprost niewyobrażalnego bogactwa innych organizmów, spośród których co najmniej 9153 nie występują nigdzie indziej. Podczas naszej prelekcji pokażemy drobny wycinek kolumbijskiej przyrody – od, wyglądającego jak z innej planety, wysokogórskiego paramo, przez suche zbocza gór porośnięte kaktusami, aż po tropikalny las deszczowy u wrót Amazonii. Na wyprawę do jednego z mniej znanych krajów Ameryki Południowej zapraszają Mateusz Ciechanowski i Zuzanna Wikar.

Na wędrówkę do Kolumbii zapraszamy w ramach spotkań podróżniczo-przyrodniczych „CIEEkawi świata”, realizowanych przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Spotkanie finansowane jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. 

W Andy po… nietoperze. Przyrodniczo-fotograficzna podróż do Kolumbii. Fot. M. Ciechanowski