Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

 • Dolina Łeby
  Dolina Łeby
 • Dolina rzeki Chociny
  Dolina rzeki Chociny
 • Jezioro Wielkie Brodno
  Jezioro Wielkie Brodno
 • Lasy sopockie
  Lasy sopockie
 • Leśne oczko
  Leśne oczko
 • Niszczycielska działalność wiatru
  Niszczycielska działalność wiatru
 • Rezerwat Kacze Łęgi
  Rezerwat Kacze Łęgi
 • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  separator

  Nad Jez. Milachowo.

 • Staniszewskie Zdroje
  Staniszewskie Zdroje
 • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  separator

  W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

 • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  Zatoka nad Zalewem Wiślanym
 • Źródło Marii zimą
  Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

XIX edycja konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” rok szkolny 2019-2020
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Pomorscy
Dobra praktyka ogrodnika - przyrodnika
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Uwaga ASF
Mapy

W tym roku warsztaty entomologiczne w  Szymbarku ściągnęły pasjonatów motyli wraz z rodzinami, ale również zaintrygowanych zagadnieniem – czym właściwie są te „latające smoki”?

Podpowiedzią do rozwiązania zagadki okazał się angielski odpowiednik „dragonfly- co w dosłownym tłumaczeniu oznacza latającego smoka, a dotyczy drapieżnej piękności – ważki. Emocje uczestników podgrzewała dodatkowo wieczorowa pora tegorocznego spotkania. Wszystko po to, aby przyjrzeć się bliżej mniej znanym motylom prowadzącym nocny tryb życia - ćmom. Niezwykle miło nam było dołożyć cegiełkę do obchodów 16 edycji nocy ćmy : „ European Moth Nights 2019”, które właśnie w tym czasie się odbywały (więcej: https://lepidoptera.eu/emn/information).

Zaskoczeniem był fakt, iż dla niektórych spotkanie oko w oko z ćmą było nowym doświadczeniem. W zasadzie nic dziwnego – bo właśnie na byciu niezauważalnym zależy większości nocnych motyli! Co w takim bądź razie robi ćma w dzień i gdzie się ukrywa- pyta zaintrygowany tematem chłopiec. Okazało się, że w dzień muszą one poszukać miejsca do odpoczynku, w którym trudno je zauważyć, często kamuflując się z otoczeniem. Na przykład niektóre gatunki ciem do złudzenia przypominają korę drzew, na której odpoczywają. Po niezłej porcji wiedzy była okazja do sprawdzenia się w różnych konkursach, przygotowanych przede wszystkim z myślą o najmłodszych. Najwięcej emocji przyniósł jednak rodzinny konkurs plastyczny na najpiękniejszego motyla. A że twórczość nie była w żaden sposób ograniczona – można też było stworzyć swój własny fantazyjny gatunek motyla! Oczywiście nie zabrakło też prac, oddających cechy istniejących gatunków. A tuż przed zmrokiem dzieci w parach wzięły udział w wyścigu ważek i motyli, stając się graczami na planszy. W międzyczasie specjaliści pracowali nad stanowiskiem obserwacji ciem. Ciemność, trochę światła i wabik na ćmy gotowy! Udało się zaprosić wielu nocnych gości, których klasyfikację przedstawimy w galerii naszej strony. Następnego dnia kolejne spotkania w świecie owadów – tym razem kolorowych. Na poszukiwania motyli i smoków wyruszyliśmy na okoliczne łąki i w pobliże zbiorników wodnych. Wyposażeni w siatki entomologiczne uczestnicy z wielkim zaangażowaniem, ale jednocześnie I ostrożnością zabrali się za łowy. Warto nadmienić, iż łapanie motyli bez odpowiedniego sprzętu jest niedozwolone, m.in. dlatego że mogą stracić specjalne łuski ze skrzydeł, zresztą stąd nazwa rzędu motyli – Lepidoptera ( łuskoskrzydłe ). Na szczęście obyło się bez ofiar, przy obfitości identyfikowanych gatunków zarówno motyli, jak i ważek.

 

To był prawie 24-godzinny czas dla motyli i ważek! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, niezwykłą atmosferę spotkania oraz mile spędzony czas. Dziękujemy również prowadzącej warsztaty entomolog Małgorzacie Piotrowicz za udostępnienie materiałów merytorycznych do samodzielnej nauki.

Udział w warsztatach ponad 30 uczestników mógł się wydarzyć dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Zapraszamy za rok!!!