Wiosenne warsztaty rodzinne w Błękitnej Szkole

„…A wiosna przyszła pieszo -
Już kwiaty z nią się śpieszą
Już trawy przed nią rosną
I szumią: Witaj wiosno!"
       Przyjście wiosny - Jan Brzechwa
 

    W minioną sobotę przywitaliśmy wiosnę… i wszyscy możemy chyba potwierdzić, że faktycznie szła bardzo powoli. Tego dnia było chłodno i niespodziewanie poprószyło jeszcze śniegiem. Jednak my na przekór aurze, w Błękitnej Szkole mówiliśmy tylko o wiośnie...

Kilka rodzin skorzystało z naszego zaproszenia i wzięło udział w wiosennych warsztatach przyrodniczych. Spotkanie rozpoczynały opowieści o tym w jaki sposób wiosna objawia się w przyrodzie. Przebiśniegi, zawilce, sasanki… większość z nas zna te piękne kwiaty, symbole wiosny. Ale dlaczego tak śpieszą się z zakwitaniem? Czy słyszeliście o geofitach? Geofity kwitną zanim pojawią się liście na drzewach i przysłonią im światło słoneczne. Z tego samego powodu drzewa owocowe takie jak jabłonie, wiśnie, czereśnie najpierw intensywnie zakwitają a dopiero potem wypuszczają liście. Uczestnicy wysłuchali również ciekawych opowieści o wiośnie w świecie zwierząt… oraz dowiedzieli się, że jest to dzień szczególny również z innych dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że trwa dokładnie tyle samo godzin co noc, mówimy wtedy że mamy równonoc. A po drugie, jest to taki dzień, w którym możemy dokładnie określić kierunki geograficzne bez użycia kompasu. Jak to jest możliwe? Należy obserwować słońce, które tej doby z 20 na 21 marca wschodzi dokładnie na geograficznym wschodzie i zachodzi na geograficznym zachodzie.   

Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali mniej i bardziej znanych ciekawostek o wiośnie… a potem w „wiosennej atmosferze” z niemałym zaangażowaniem tworzyli swoje wianki przyozdabiając je darami natury. Popatrzcie jakie piękne dzieła powstały. Niech posłużą wam jako inspiracja do stworzenia własnych wiosennych dekoracji. 

(tekst: LB. foto PB)
Władysławowo, 23.03.2021

Warszaty zostały zorganizowane dzięki dofinansowaniu WFOŚiGW w Gdańsku.

O przyrodzie wiosną słów kilka
Robimy wiosenne wianki
Przyklejanie elementów dekoracyjnych
Wianki gotowe do powieszenia
Grafika 5: Wiosenne warsztaty rodzinne w Błękitnej Szkole
Wykorzystanie naturalnych materiałów
Grafika 7: Wiosenne warsztaty rodzinne w Błękitnej Szkole
Grafika 8: Wiosenne warsztaty rodzinne w Błękitnej Szkole
Wszyscy są zaangażowani
Jak Wam się podobają nasze wianki?
Grafika 11: Wiosenne warsztaty rodzinne w Błękitnej Szkole
Grafika 12: Wiosenne warsztaty rodzinne w Błękitnej Szkole