Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

76-200 Słupsk, ul. Poniatowskiego 4A

 • Dolina Łeby
  Dolina Łeby
 • Dolina rzeki Chociny
  Dolina rzeki Chociny
 • Jezioro Wielkie Brodno
  Jezioro Wielkie Brodno
 • Lasy sopockie
  Lasy sopockie
 • Leśne oczko
  Leśne oczko
 • Niszczycielska działalność wiatru
  Niszczycielska działalność wiatru
 • Rezerwat Kacze Łęgi
  Rezerwat Kacze Łęgi
 • Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  Rozlewisko rzeki Zbrzycy
  separator

  Nad Jez. Milachowo.

 • Staniszewskie Zdroje
  Staniszewskie Zdroje
 • Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  Ujście rzeki Brdy do Jez. Charzykowskiego
  separator

  W głębi Jez. Długie i Jez. Karsińskie.

 • Zatoka nad Zalewem Wiślanym
  Zatoka nad Zalewem Wiślanym
 • Źródło Marii zimą
  Źródło Marii zimą
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych
Słupia - rzeka wiedzy
Plany Ochrony
Edukacja dla Przyrody
WFOŚiGW Sprawozdania
Pomorscy
Tradycyjne ogrody
Zamień nawłocie na malwy przy płocie
Misja Natura
MODRASZEK TELEJUS MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
MODRASZEK TELEJUS
MOTYL ŁĄK PODMOKŁYCH
KOMIKS
Pomorski Zwrotnik Raka
Mapy

Wyprawa „Szlakiem legend i historii” rozpoczęła działania promocyjne w projekcie „EDUKACJA DLA PRZYRODY”, realizowanym przez Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych. Po ok. 15 kilometrowym spacerze szlakami i ścieżkami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego dotarliśmy do siedziby Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Pomysł na przebieg wyprawy i jej charakter zawdzięczamy Pani Danucie Kobylarz, która przygotowała mnóstwo opowieści, przybliżając nam magię lasu i pokazując „swoje miejsca”. Pięknie za to dziękujemy!

A jak wyglądała wczorajsza wędrówka Dojrzałego Smaku Przygody?

Na trasie nie zabrakło wspaniałych drzew i głazów pomnikowych, ciekawych historii i legend związanych z tajemniczymi i zagadkowymi miejscami a także pasjonujących opowieści przyrodniczych. Pokonaliśmy sporo wzniesień, podziwialiśmy wyjątkowe widoki a niektórzy skusili się nawet na małe grzybobranieJ

Jeśli ktoś z Państwa ma ochotę podążyć naszym szlakiem – serdecznie polecamy. Trasa wyglądała następująco: ul. Kościerska - Kuźnia - Dwór Oliwski - Wzniesienie Eli - Uroczysko - Głaz w Wykopie - Czarcia Góra - Diabelski Kamień - Droga Węglowa - Głaz na Wzgórzu - Potok Zajączkowski - Dolina Radości - czarny szlak - niebieski szlak - Dolina Wężowa - ścieżką do Szwedzkiej Grobli - Góra Głowica - ścieżką do dawnego wyrobiska żwiru - dawna wieża nabieżnikowa - ul. Polanki - siedziba CIEE.

Lojalnie jednak uprzedzamy, że atmosfera spotkania jest nie do odtworzenia. Jeśli ktoś nie zna tajemniczych zakamarków TPK, to nie odnajdzie w terenie tych wszystkich ciekawostek, które my mieliśmy okazję podziwiać (niesamowity kształt wypatrzony na korze drzewa, „smocze jajo”, „oponka” znienacka wyłaniająca się na strzelistym pniu…).

Warsztat terenowy przeprowadzono w ramach instrumentu elastyczności w projekcie „EDUKACJA DLA PRZYRODY”.

Projekt „EDUKACJA DLA PRZYRODY” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 11: Środowisko, Działanie: 11.4 Ochrona różnorodności biologicznej.

Beneficjent: Województwo Pomorskie - Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Partner: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

O projekcie Dojrzały Smak Przygody:

Nikogo nie trzeba przekonywać, że ruch jest gwarancją zdrowia i przedłuża życie. A aktywność fizyczna w zielonym otoczeniu, wsparta dużą dawką wiedzy przyrodniczej przynosi jeszcze więcej korzyści. Serdecznie zapraszamy seniorów do wspólnych cotygodniowych wędrówek w ramach projektu „Dojrzały smak przygody”. Pragniemy zainspirować Państwa do ciągłego rozwoju i  aktywności pokazując piękno przyrody i dziedzictwo kulturowe.

Nasz projekt to kompleksowy cykl warsztatów terenowych, obejmujących zarówno Trójmiasto i jego okolice, jak również obszar województwa pomorskiego.

Szczegóły i harmonogram wypraw

Działalność CIEE jest realizowana dzięki wsparciu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku