Wyprawa „Szlakiem legend i historii” - ralacja

Data: 30-08-2018

Wyprawa „Szlakiem legend i historii” rozpoczęła działania promocyjne w projekcie „EDUKACJA DLA PRZYRODY”, realizowanym przez Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych. Po ok. 15 kilometrowym spacerze szlakami i ścieżkami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego dotarliśmy do siedziby Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Pomysł na przebieg wyprawy i jej charakter zawdzięczamy Pani Danucie Kobylarz, która przygotowała mnóstwo opowieści, przybliżając nam magię lasu i pokazując „swoje miejsca”. Pięknie za to dziękujemy!

A jak wyglądała wczorajsza wędrówka Dojrzałego Smaku Przygody?

Na trasie nie zabrakło wspaniałych drzew i głazów pomnikowych, ciekawych historii i legend związanych z tajemniczymi i zagadkowymi miejscami a także pasjonujących opowieści przyrodniczych. Pokonaliśmy sporo wzniesień, podziwialiśmy wyjątkowe widoki a niektórzy skusili się nawet na małe grzybobranieJ

Jeśli ktoś z Państwa ma ochotę podążyć naszym szlakiem – serdecznie polecamy. Trasa wyglądała następująco: ul. Kościerska - Kuźnia - Dwór Oliwski - Wzniesienie Eli - Uroczysko - Głaz w Wykopie - Czarcia Góra - Diabelski Kamień - Droga Węglowa - Głaz na Wzgórzu - Potok Zajączkowski - Dolina Radości - czarny szlak - niebieski szlak - Dolina Wężowa - ścieżką do Szwedzkiej Grobli - Góra Głowica - ścieżką do dawnego wyrobiska żwiru - dawna wieża nabieżnikowa - ul. Polanki - siedziba CIEE.

Lojalnie jednak uprzedzamy, że atmosfera spotkania jest nie do odtworzenia. Jeśli ktoś nie zna tajemniczych zakamarków TPK, to nie odnajdzie w terenie tych wszystkich ciekawostek, które my mieliśmy okazję podziwiać (niesamowity kształt wypatrzony na korze drzewa, „smocze jajo”, „oponka” znienacka wyłaniająca się na strzelistym pniu…).

Warsztat terenowy przeprowadzono w ramach instrumentu elastyczności w projekcie „EDUKACJA DLA PRZYRODY”.

Projekt „EDUKACJA DLA PRZYRODY” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 11: Środowisko, Działanie: 11.4 Ochrona różnorodności biologicznej.

Beneficjent: Województwo Pomorskie - Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Partner: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

O projekcie Dojrzały Smak Przygody:

Nikogo nie trzeba przekonywać, że ruch jest gwarancją zdrowia i przedłuża życie. A aktywność fizyczna w zielonym otoczeniu, wsparta dużą dawką wiedzy przyrodniczej przynosi jeszcze więcej korzyści. Serdecznie zapraszamy seniorów do wspólnych cotygodniowych wędrówek w ramach projektu „Dojrzały smak przygody”. Pragniemy zainspirować Państwa do ciągłego rozwoju i  aktywności pokazując piękno przyrody i dziedzictwo kulturowe.

Nasz projekt to kompleksowy cykl warsztatów terenowych, obejmujących zarówno Trójmiasto i jego okolice, jak również obszar województwa pomorskiego.

Szczegóły i harmonogram wypraw

Działalność CIEE jest realizowana dzięki wsparciu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

 

Dojrzały Smak Przygody na początku wędrówki
Opowieści i legendy.
Na szlaku
Opowieści przewodniczki
Dojrzały Smak Przygody w drodze
Wędrujemy
Kontrasty
Widoki
Dotarliśmy do siedziby TPK/CIEE
EDKUACJA DLA PRZYRODY