Żmija zygzakowata - nasza oznaka wiosny

Data: 02-04-2021

Żmija zygzakowata (Vipera berus) jest jedynym jadowitym wężem w Polsce. Jest to wąż, który w Polsce objęty jest ochroną częściową. 

Mimo, że nie atakuje ludzi to zdarza jej się ukąsić w samoobronie. W naszym parku żyje na terenach podmokłych i leśnych.W słoneczne dni można spotkać żmiję zygzakowatą wylegującą się w promieniach słonecznych. Gody rozpoczynają się w kwietniu lub maju – stąd można je jeszcze częściej spotkać na swojej drodze. Żmija zygzakowata jest jajożyworodna. Oznacza to, że młode pozostają w błonach jajowych wewnątrz organizmu matki i wykluwają się tuż przed, w trakcie lub bezpośrednio po złożeniu jaj. Dorosłe osobniki odżywiają się owadami, żabami jaszczurkami, małymi ssakami oraz pisklętami ptaków. Młode żmije najczęściej jedzą owady, ślimaki, dżdżownice oraz młode płazy i gady. Żmija atakuje swoją ofiarę wstrzykując jej jad a następnie zjada martwą.

Jak rozpoznać żmiję?

Występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Żmija zygzakowata może być czarna, szara, ciemnobrązowa,a nawet oliwkowozielone czy miedziana. Posiada na grzbiecie charakterystyczny zygzak a ułożenie łusek na głowie tworzy wzór przypominający literę X,Y lub V. Płaska głowa o trójkątnym zarysie, wyraźnie oddzielona od reszty ciała. Ciało zwęża się w kierunku głowy Pamiętajmy,że występują również osobniki bez charakterystycznego zygzaka. Najpewniejszą cechą, która stuprocentowo pozwala odróżnić żmiję od pozostałych gatunków węży jest pionowa źrenica oka. Jednak pamiętajmy – nie próbujmy dopatrywać się z bliskiej odległości jej charakterystycznych cech.

 

Grafika 1: Żmija zygzakowata - nasza oznaka wiosny
Grafika 2: Żmija zygzakowata - nasza oznaka wiosny