TVP Gdańsk w Zaborskim Parku Krajobrazowym

Data: 02-11-2010

27 października 2010 r. w Zaborskim Parku Krajobrazowym gościła ekipa telewizyjna, realizującą magazyn ekologiczny PULS ZIEMI, który emitowany jest na antenie TVP Gdańsk.

Celem programu było zaprezentowanie telewidzom walorów przyrodniczych oraz działalności edukacyjnej Zaborskiego Parku Krajobrazowego, który obchodzi w bieżącym roku jubileusz 20.lecia.

Zdjęcia realizowane były przy siedzibie Parku w Charzykowach, nad Jeziorem Charzykowskim, a także w Swornegaciach i Widnie. Ekipa telewizyjna towarzyszyła uczestnikom zajęć terenowych, jakie odbywały się na zmodernizowanej w tym roku ścieżce edukacyjnej „Dolina Kulawy”. W zajęciach wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Męcikale. W programie poruszono również działania Zaborskiego Parku Krajobrazowego w ramach czynnej ochrony przyrody, związane z adaptacją na zimowisko dla nietoperzy piwnicy w starej osadzie leśnej Kulki.

Emisja programu odbędzie się 18 listopada o godz. 17.00 w TVP Gdańsk.

Uczniowie wypełniają karty zadań w Szkole terenowej zlokalizowanej na ścieżce edukacyjnej Dolina Kulawy.
Uczniowie i ekipa telewizyjna przy punkcie edukacyjnym Rośliny siedlisk nawęglanowych.
Na ścieżce zbudowano przeszło 200 mb kładek zabezpieczających przed wydeptywaniem roślinność torfowiskową. Dzięki instalacji kładek możliwe jest prowadzenie zajęć terenowych, bez ingerencji w stan chronionych ekosystemów.
Na zakończenie zajęć na uczniów czekały bułki z pieca chlebowego w Widnie i ognisko.